55. jubilejní ročník festivalu začal ve Zlíně v pátek novou pohádkou režisérky Alice Nellis Sedmero krkavců. Snímek, který si autorka i sama uvedla, sledovalo zaplněné Velké kino.

„Přijeli jsme se školou. Je dobré, že se nemusíme učit a místo toho jdeme do kina," pochvalovali si školáci, mezi nimiž byl i devítiletý Petr Šimek.

Oficiálního zahájení festivalu se chopila v kině tradiční moderátorská dvojice Dana Morávková a Jan Čenský. Společně s programovou ředitelkou festivalu Markétou Pášmovou předali ještě před promítáním cenu Grand Prix Uschi Reich – úspěšné německé producentce filmů pro děti a mládež.

„Jsem tady už popáté, je to tady skvělé," pochvalovala si na pódiu Uschi Reich.

Zahájení se zúčastnil také německý herec Gedeon Burkhard, kterého lidé znají zejména jako představitele policisty v seriálu Komisař Rex. V současné době natáčí v České republice film o Lídě Baarové. V půl dvanácté také ochotně rozdával autogramy svým fanouškům na červeném koberci u Kongresového centra ve Zlíně.

„Seriál Komisař Rex zná a viděl asi každý, je skvělé, že takovou hvězdu můžeme spatřit přímo ve Zlíně na vlastní oči a navíc se s hercem vyfotit," konstatovala spokojená fanynka Martina Tobolíková.

Pětapadesátý ročník filmového festivalu nabídne celkem 363 snímků z dvaapadesáti zemí světa. Letos je zaměřen na německou kinematografii. „Myslím, že si to německá kinematografie zaslouží, je velmi bohatá a máme s nimi velmi společného. Bylo těžké vybrat jen padesát snímků," přiznala ředitelka festivalu Markéta Pášmová.