Celá událost měla charitativní podtext. Výtěžek z koncertů totiž putoval na vybavení škol v chudých oblastech Indie. Šedesátka hudebníků se z orientální země vrátila před pár dny, jak jinak, plna zážitků.

„Jsme rádi, že už jsme doma, ale také nás velmi mrzí, že toto skvělé turné už skončilo. Nezapomeneme na úžasná setkání s místními lidmi a pro mě osobně byla obrovským zážitkem i místní gastronomie," poznamenal ředitel filharmonie Josef Němý.

Zlínské hudebníky vedl dirigent Debashish Chaudhuri, rodák z Kalkaty, který už několik let působí v Praze a odřídil i zahajovací koncert tohoto turné ve Zlíně. S orchestrem vystoupili i vybraní indičtí hudebníci.

„Největším zážitkem pro mě bylo vidět oči hudebníků. Bylo fantastické cítit jejich energii a pozorovat jejich výkon. Ve volném čase mi udělalo radost, že přijali indickou atmosféru a duši přes veškeré nedostatky," prozradil dirigent, který pochopitelně dělal průvodce.

A tak se hudebníci kromě koncertů i smočili v posvátné řece Ganze a zažili opravdový ruch indické ulice. Se zácpami, rikšami a vším, co k tomu patří. Filharmoniků si v Indii velmi vážili. Přes letiště je provedl samotný ředitel.

Odbavení šedesáti lidí a nástrojů tak trvalo jen 30 minut. Že se nejedná o běžný jev, pocítili pracovníci České televize, kteří dělali o turné dokument.

„Redaktor strávil asi dvacet minut u výslechu," naznačil kuriozitu ředitel.

Při generální zkoušce se dostalo i na nejchudší děti z chatrčí, takzvaných slumů.

„Na jejich zářící oči a šťastné tváře nikdy nezapomenu," doplnila houslistka Ivana Kovalčíková.