Abonentní i mimořádné koncerty a dva hudební festivaly. K tomu koncertní verze muzikálu Johanka s Arku s Bárou Basikovou v hlavní roli nebo vystoupení houslisty Pavla Šporcla. Nejen to bude 64. sezona zlínské filharmonie, která je předzvěstí velkých změn. „Je to pravděpodobně poslední rok, který odehrajeme v Domě umění,“ upozornil ředitel Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) Josef Němý. Hudebníky totiž čeká stěhování do nových prostor v budově nyní rozestavěného Kongresového centra. „Zázemí bude pro nás nesrovnatelné. Věřím, že nové působiště bude motivací pro náš orchestr a že naláká i publikum,“ doufá ředitel.

Zahájení letošní sezony odstartuje v tradičních prostorách Domu umění. Na programu je ve čtvrtek od 19 hodin známý klavírní koncert b moll od Petra Iljiče Čajkovského a Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka. Slavnostním večerem tak začne nejen nový ročník, ale také přes měsíc trvající festival Harmonia Moraviae. Ten se ve Zlíně koná už posedmé a nabídne celkem jedenáct koncertů, a to nejen v krajském městě. Hudbou se rozezní například Arcibiskupský zámek v Kroměříži nebo bazilika na Svatém Hostýně.

„Na festivalu bude hostovat komorní orchestr z Pardubic. Návštěvníky čeká také oratorium Zuzany Lapčíkové na Komenského texty Orbis pictus. Na závěr vystoupí úspěšná mladá houslistka Sophia Jaffé z Německa,“ pozvala dramaturgyně filharmonie Jindřiška Keferová. Velkým lákadlem je i koncertní verze obnovené premiéry muzikálu Johanka z Arku. Z hlavních protagonistů do Zlína přijede Bára Basiková, Kamil Střihavka a Ondřej Ruml.

Neoficiálně filharmonie letošní sezonu zahájila už před pár dny v Itálii. „Vystupovali jsme na festivalu Umbria Music Fest v nádherných prostorách baziliky Santa Maria Maggiore v Římě a baziliky svatého Františka z Assisi. Jsem velmi hrdý, že orchestr mohl reprezentovat nejen naše město, ale i celou Českou republiku,“ těší ředitele FBM.

Zlínští hudebníci si pro Itálii zvolili ryze český program, zahráli repertoár od Antonína Dvořáka. „Je velmi těžké dostat se do prostor, které spadají pod Vatikán. Byli jsme navíc jediné symfonické těleso celého festivalu,“ doplnil manažer zlínské filharmonie Tomáš Gregůrek.

Italská cesta ale nebyla jediným zahraničním vystoupením orchestru. Na přelomu roku se filharmonici vydají na německé turné, zahrají například v Mnichově nebo Hannoveru. Zlín naopak navštíví v rámci švédského předsednictví Rady EU symfonický orchestr z Norrköpingu, koncertu se zúčastní i velvyslankyně Švédska v České republice Catherine von Heidenstam.

V průběhu roku se zlínské publikum může těšit také na řadu zajímavých sólistů. „Představí se vynikající interpret Gershwinových skladeb, klavírista David Syme z USA, nebo bratři Josef a Petr Špačkovi. Ti přednesou Brahmsův Dvojkoncert,“ uvedla Keferová. Právě sourozenci Špačkovi se v minulých ročnících zúčastnili festivalu pro mladé umělce Talentinum. A ten ve druhé polovině koncertní sezony oslaví kulaté dvacáté výročí. Mladí interpreti se do Zlína sjedou v květnu příštího roku.

Program orchestru nezapomíná ani na nejmenší posluchače. Pro děti a jejich rodiče jsou připravena dvě nedělní odpoledne pod taktovkou dirigenta Miloše Machka. Sváteční atmosféru zase tradičně navodí vánoční koncerty.

Milovníci vážné hudby a pravidelní návštěvníci zůstávají i letos filharmonikům věrni. „Loni jsme prodali nejvíc předplatných v historii a letos je zájem obdobný. Při počtu dvaceti koncertů ročně nám chodí zhruba čtyři sta lidí na jeden koncert,“ spočítal ředitel Němý.

Kapacita sálu s 580 místy většinou nestačí pouze na mimořádné koncerty. A právě na ty chce filharmonie nalákat mladé posluchače, kteří symfonické hudbě příliš neholdují. „Návštěvníky tvoří spíše starší ročníky, což je maličko problém. Chceme proto do publika dostat mladou generaci, líbit by se jim mohla Johanka z Arku,“ láká Němý.

Ředitel filharmonie upozornil také na prosincový koncert houslisty Pavla Šporcla. Právě ten má svým stylem hudby u mladých lidí pozitivní ohlasy.

Petra Plevová