První premiérou ve velkém divadelním sále bude původní americký muzikál Divotvorný hrnec, který se u nás poprvé hrál už v roce 1948. O jeho úspěšnou adaptaci se tenkrát postarali Voskovec s Werichem. Další premiérou bude hra Největší z pierotů, ke které napsal scénář současný ředitel divadla Petr Michálek.

Lahůdkou bude i komedie Hrabě Monte Carlo, napsaná přímo na tělo zlínskému divadelnímu souboru. Jejími autory jsou Michaela Doleželová a Roman Vencl. Velkým letošním trhákem jistě bude i adaptace románu Žítkovské bohyně, který zdramatizoval režisér Dodo Gombár. Na inscenaci se podílí také autorka knižní předlohy spisovatelka Kateřina Tučková.

Žítkovský fenomén

„Z knihy Žítkovské bohyně se stal rázem bestseller. Jsem velice ráda, že se nám podařilo s Kateřinou Tučkovou dohodnout, abychom mohli adaptaci jejího díla uvést jako českou premiéru," uvedla umělecká šéfka divadla Hana Mikolášková.

Fenomén Kopanic a žen, které bohovaly na Žítkové, je podle Mikoláškové stále živý, přestože poslední z bohyň, Irma Gabrhelová, už je mrtvá. „Jedná se o regionální tematiku, která lidi zajímá. Stále žijí pamětníci bohyň na Žítkové a román Kateřiny Tučkové je neuvěřitelně propracovanou publikací a zároveň poctou těmto výjimečným ženám," doplnila Mikolášková. Posledním předplatitelským titulem uvedeným ve Velkém sále je My fair lady v režii Zdeňka Duška.

Letošní divadelní sezonu zaštiťuje motto Cherchez la famme. Všechny divadelní premiéry jsou totiž nějakým způsobem zasvěceny ženám. „Často jsou to ženy, kdo hraje v inscenaci hlavní roli, a pokud je hlavní postavou v divadelní hře muž, pak je objektem jeho touhy žena, přiblížila Mikolášková. Většinu uvedených premiér navíc režírují ženy.

Na malé scéně divadla ve Studiu Z také na diváky čeká několik premiér. Slovenský režisér Jozef Krasula pro zlínské divadlo zinscenoval mimořádně citlivý a zároveň hravý příběh Tracyho tygr. Mimo to na prknech malého jeviště uvidí diváci i Komenského Labyrint světa a ráj srdce, který zrežírovala sama Mikolášková. „Prozradila bych, že se bude jednat o nekonvenční zpracování tradiční látky," pochlubila se umělecká šéfka divadla.

Oficiální zahájení divadelní sezony tento rok připadlo na 21. září. „První diváky ale v divadle uvítáme už 15. září, kdy začínáme hrát pohádku pro nejmenší O pejskovi a kočičce," sdělil ředitel divadla Petr Michálek.

Diváci během celé uplynulé sezony vybírali nejlepší herečku, herce a inscenaci, kteří získají cenu Aplaus. „Celý ceremoniál bude velkolepější a slavnostnější," přiblížil Michálek. Během slavnostního večera bude hrát živá kapela Proužkovaní. Slavnostní předávání bude moderovat Luděk Randár.

Novinky v divadle

Divotvorný hrnec - Režie: Hana Mikolášková

O pejskovi a kočičce - Režie: Zoja Mikotová

Nikdy nekončí - Režie: Zuzana Patráková

Největší z pierotů - Režie: Zoja Mikotová

Tracyho tygr - Režie: Jozef Krasula

Hrabě Monte Carlo - Režie: Jakub Nvota

Kabaret Astragal -Režie: Anna Petrželková

Labyrint světa a ráj srdce - Režie: Hana Mikolášková

Žítkovské bohyně  - Režie: Dodo Gombár

O PEJSKOVI A KOČIČCEJako první hru ještě před oficiálním zahájením divadelní sezony představí Městské divadlo Zlín 15. září jevištní zpracování oblíbené dětské knížky Josefa Čapka O pejskovi a kočičce. „Pro divadlo příběh nastudovala Zoja Mikotová ve Zlíně poprvé už před několika lety. Pejsek a kočička se na naše jeviště pravidelně vrací vždy v novém obsazení a těší se velké oblibě u každé další generace dětského publika," představila hru tisková mluvčí Městského divadla Veronika Jurčová. „Přijďte se podívat, jak šel pejsek s kočičkou na procházku, jak „vařili" dort, jak zachránili panenku, co tenounce plakala zkrátka jak společně hospodařili. Nejen s nimi, ale i se zlým psem, zajícem posměváčkem a dešťovkou zažijete spoustu legrace a zábavných příhod," zve mladé i starší diváky do divadla Jurčová. V roli Pejska se představí nová herecká posila Tomáš David, Kočičkou je Markéta Kalužíková. Premiéra se uskuteční v neděli 15. září ve 14.30 hodin ve Velkém sále. Součástí pohádkového odpoledne v divadle bude i přestávka plná her, zábavy a soutěží. (hed)