Zájemci tak mohli ve Zlíně během jednoho večera a ještě navíc historickým autobusem objet například zlínský zámek, Obuvnické muzeum, hrad Malenovice, Dům umění, Městské divadlo či hvězdárnu.

„Je to skvělá akce. Člověk se dostane během jednoho večera na několik zajímavých míst, zabaví se kromě dospělých i děti a všechno zdarma. Je to určitě dobrý postup, jak přilákat lidi k muzeím i kultuře," přikyvoval hlavou například Jaroslav Pavlík na zámku, kde připravilo svůj program jak Muzeum jihovýchodní Moravy, tak i Krajská galerie výtvarného umění.

„U nás se návštěvníci dočkali například pohádkové série od dětí z 9. základní školy, které byly nastudovány podle Františka Bartoše, v jehož expozici byly hrány. Jednalo se o čtyři představení. Ve druhém sále pak byla dílna, kde si děti mohly vyrobit masky," vysvětlila Hana Čubanová z muzea s tím, že v devět hodin pak program završilo čtení pohádek.

„Ty dětem předčítaly pohádkové postavy, za které jsme tady všichni převlečeni," pousmála se pracovnice muzea ve středověkém kostýmu na nádvoří zámku.

V jeho druhém patře se zase lidé zastavovali v prostorách galerie, kde si mohli nechat na tvář namalovat barevné motivy a také si otestovat své vědomosti u soutěžního kola. Největším lákadlem však byla expozice VI. Zlínského salonu mladých a dvě komentované prohlídky.

Zajímavou možnost měli také návštěvníci Horizontu, nízkoprahového zařízení Centra služeb postiženým Zlín.

„My jsme veřejnosti prostřednictvím výstavy představili práce našich klientů s duševním onemocněním, většinou schizofrenií. Tyto práce pak budou v září vydraženy na aukci. Druhou zajímavostí pak bylo promítání asi půlhodinového filmu, který naši klienti sami vytvořili," přiblížil ředitel centra Milan Antoš.

V Horizontu se také návštěvníci hromadně podíleli na tvorbě společného díla. „Šlo o tvorbu mandely, na které se podíleli všichni příchozí. Stejně jako si vyrábí společně předměty například mniši, tak jsme si to vyzkoušeli i u nás," usmál se.

Těžko říci, jestli se někomu podařilo podívat se na všechna místa Galerijní a muzejní noci 2012, ale rozhodně bylo z čeho vybírat.