Zlínský pes letos slaví. V rámci 48. Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež se letos uskuteční jubilejní pátý ročník tohoto mezinárodního festivalu studentských filmů. „Navazuje na dosavadní úspěch a zkušenosti předchozích čtyř ročníků a nadále zůstává akcí, která nabízí studentům i veřejnosti především soutěžní přehlídky studentských filmů, možnost praktického vzdělávání ve formě workshopů a teoretické informace v podobě přednášek,“ uvedl dramaturg festivalu Jiří Králík.

Akce si klade za cíl i navazování kontaktů se studenty zahraničních škol a získávání povědomí o současném stavu mezinárodní studentské filmové scény a školství. Rovněž bude pokračovat i v nabídce dalších nefilmových doprovodných akcí, které přirozeně propojí studentskou komunitu s veřejností. Jedná se o divadelní představení, výstavy nebo hudební vystoupení. Letošní jubilejní ročník plánuje i několik zásadních novinek. „Pro odborníky bude největším lákadlem sté výročí prvního animovaného filmu. Chystáme přehlídku toho nejlepšího,“ nastínil Králík. Do letošního ročníku se přihlásilo na 260 snímků z celého světa. „Odborná porota vybrala šedesát snímků,“ doplnil dramaturg.

Posláním celé akce je zprostředkovat setkání studentům podobně zaměřených škol z celého světa a umožnit jim společně tvořit, navázat kontakty s profesionály a vzájemně si kriticky zhodnotit své práce.

Důležitou složkou je soutěžní přehlídka studentských filmů a workshopy – neboli otevřené dílny, vedené osobnostmi filmového světa. Před začátkem i v průběhu festivalu se navíc koná řada doprovodných akcí.

www.zlinskypes.cz