„Byl to podivín, neustále si na něco stěžoval. Z domu moc nevycházel a do hospody vůbec nechodil," prozradil jeden ze sousedů z ulice.

První výstřely v restauraci padly dnes kolem třinácté hodiny, celkem jich podle svědků mělo být pětadvacet.

„Duševně nemocný muž vstoupil dovnitř se dvěma střelnými zbraněmi v době oběda, kdy tam bylo hodně lidí. Ihned kolem sebe začal bezhlavě pálit," popsal tragédii starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Na místě vedle řady policejních aut a sanitek zasahovaly i dva policejní vrtulníky. Prvotní informace hovořily také o tom, že je na místě jedna zraněná žena, která byla záchranáři odvezena do Uherskohradišťské nemocnice. „Vážně zraněnou ženu jsme se dvěma střelnými poraněními převezli na oddělení ARO. Se záchranáři komunikovala," potvrdil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Pět minut po půl třetí se společně se zásahem policejního komanda ozvala další střelba. Policisté našli útočníka mrtvého.

Na místo okamžitě vyrazil policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec. Střelec podle jeho sdělení vlastnil zbrojní pas, zda ale pálil z legálně držených zbraní, nebylo ještě zjištěno. „Zároveň chci vyloučit, že by se jednalo o teroristický čin," dodal ministr Chovanec.

Jedním z prvních, kdo se o dramatické situaci ve známé uherskobrodské hospodě dozvěděl, byl jen pár minut po palbě Vlastimil Šmíd, ředitel nedalekého Centra plaveckých aktivit Delfín. „Kolem třinácté hodiny mi volala děvčata z naší pokladny, ať nahlásím střelbu z restaurace Družba, odkud právě doběhl nějaký muž, kterému se z místa podařilo uprchnout," řekl Vlastimil Šmíd.

„Takové zprávy čekáte všude jinde, jen ne tady. Je to obrovská tragédie, něco neskutečného, postřílet osm lidí," jakoby nemohl uvěřit tomu, co se stalo, Radovan Chvíla, jehož fotoateliér s restaurací Družba bezprostředně sousedí.

Mezi oběťmi šíleného střelce je sedm mužů a jedna žena.

O své známé se strachoval majitel nedaleké restaurace Hospůdka Černá hora, která je od místa činu vzdálená asi dvě stě metrů. „Pokoušel jsem se volat dvěma štamgastům, kteří chodí i ke mně, ale nezvedali mi telefon. V době, kdy se střílelo, tam měli být," řekl Slováckému deníku Lukáš Jurčička.

Kvůli střelbě a následnému policejnímu zásahu byly přilehlé ulice uzavřeny, nejezdily ani vlaky na blízké železniční trati.

K podobné tragédii na Slovácku došlo v listopadu 2011, kdy muž střílel v objektu Aircraft Industries v Kunovicích