Ministerstvo uzavřelo také smlouvu o dodání lehkého průzkumného obrněného vozidla nebo na výstroj. Informace o zadání zakázek vyplývají z věstníku veřejných zakázek.

Česká zbrojovka dodá 2600 útočných pušek CZ 805 BREN s potřebným příslušenstvím. Armáda tento typ zbraní používá od roku 2011, od firmy jich již v minulosti nakoupila přes sedmnáct a půl tisíce.

K útočným puškám chce ministerstvo pořídit i několik tisíc zaměřovacích dalekohledů a systémů nebo zaměřovacích laserů. Součástí zakázky je rovněž koupě 800 podvěsných granátometů, přepravní obaly pro pušky nebo soupravy pro zbrojíře. Za celou objednávku zaplatí ministerstvo 417 milionů korun bez DPH.

Kromě toho kupuje od uherskobrodské firmy 5500 pistolí CZ 75 SP-01 PHANTOM ráže 9×19 milimetrů, a to včetně příslušenství. Zaplatí za ně 59,3 milionu korun bez DPH.

Obě smlouvy byly uzavřeny v polovině prosince, stejně jako kontrakt s Vojenským technickým ústavem (VTÚ) na dodání jednoho lehkého obrněného průzkumného vozidla za 39,6 milionu korun bez DPH. Na platformě automobilu Iveco VTÚ vybuduje vozidlo určené pro zajištění nepřetržitého dělostřeleckého průzkumu.

Česká zbrojovka se bude podílet i na vyzbrojení slovenské policie. Se slovenským ministerstvem vnitra podepsala rámcovou dohodu o dodávce 26 641 pistolí s příslušenstvím v hodnotě 14,19 milionu eur, což je 383 milionů korun, pro slovenskou policii i jiné ozbrojené složky. „Po dvaceti letech dochází k přezbrojení policejního sboru.

Je už více než nejvyšší čas. Ceny jsou výrazně pod tržními cenami. V průměru jde o třicetiprocentní slevy, než jsou na trhu," uvedl Kaliňák, podle kterého oba dodavatelé budou pistole vyrábět na Slovensku.

Česká zbrojovka dodá v rámci zmiňované zakázky tři druhy takzvaných služebních zbraní, a to modely CZ P-07, CZ P-09 a CZ 2075 D RAMI. První dodávky ze zmiňovaného kontraktu by mělo Slovensko dostat na začátku příštího roku. Kromě policie nové pistole dostanou také armáda, vězeňská stráž a Finanční správa.

Přezbrojení slovenské policie a dalších bezpečnostních složek na Slovensku se připravovalo léta. Většina policistů v zemi v současnosti používá zastaralé pistole CZ 82.

Česká zbrojovka loni získala zakázku od slovenského ministerstva obrany na dodávku útočných pušek BREN. Firma z Uherského Brodu spolu se slovenským partnerem MSM Martin loni otevřela na středním Slovensku závod na výrobu zbraní.