„Náš útvar ve středu prováděl úkony v trestním řízení ve věci podezření z korupčního jednání ve fotbalovém prostředí. Jde o možné ovlivňování zápasů v různých fotbalových soutěžích. Ovlivňování výsledků souvisí se sázkami hráčů," uvedl ve středu večer mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej. Více informací policie poskytne ve čtvrtek.

Údajně se ze severních Čech jedná o celky Ústí nad Labem, Mostu, Teplic a Roudnice. Na dotaz, zda se vyšetřování týká těchto fotbalových klubů, Ibehej odpověděl: „Týká se to celé republiky. Nebudeme dnes víc specifikovat."

Zdroje blízké FK Teplice potvrdily, že u policejního výslechu měl být údajně Egon Vůch a Karel Kodeš, hráči juniorské ligy. Nebyli ovšem předvolaní jako podezřelí, ale jako svědci. Mluvčí teplického klubu Martin Kovařík skutečnost nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Nemáme k tomu žádné informace, takže nic komentovat nebudeme," uvedl Kovařík.

Pokud by se prokázáno, že jsou v korupci namočení i tepličtí fotbalisté, mělo by to vážný dopad na celý klub. Jednalo by se totiž o porušení etického kodexu FK Teplice a předseda představenstva klubu Pavel Šedlbauer už několikrát prohlásil, že v tom případě by to znamenalo konec podpory sklářského giganta AGC, většinového vlastníka klubu.

V Ústí byli zprávou zaskočeni. „Nic o tom nevím, slyším o tom od vás poprvé," řekl sportovní manažer FK Ústí Stanislav Pelc. Stejně reagoval trenér A týmu Lukáš Přerost, který dříve působil i v Teplicích. Ten zdůraznil, že nikdo z jeho svěřenců nebyl na výslechu.

„Všichni byli dnes na tréninku," uvedl Přerost. Proti tomu, aby byl ústecký klub zatahovaný do kauzy, se důrazně vymezil člen představenstva FK Ústí Jiří Dušek.

„Jsme absolutně čistí," prohlásil. Ani vedení mosteckého klubu neví podle sportovního ředitele klubu Antona Stehlíka nic o tom, že by do korupční aféry měli být zapleteni i jejich fotbalisté.

Fotbalová asociace ČR zatím nemá žádné bližší informace, kterých hráčů, případně klubů a zápasů se kauza týká. Bezpečnostní manažer Martin Synecký, který s policií především komunikuje, je momentálně pracovně v zahraničí.

„K této záležitosti nevíme žádné podrobnější informace, jen to, co uvedla policie ve svém tiskovém prohlášení. Do doby, než náš bezpečnostní manažer nebude mít bližší informace, nebudeme záležitost nijak více komentovat," řekl tiskový mluvčí asociace Jaroslav Kolář.

Dalším dotčeným týmem je Roudnice. K včerejšímu utkání ČFL bez omluvy nenastoupili čtyři domácí hráči. „Nepřišli na zápas, neberou telefon. Nemáme v tom moc jasno," řekl Deníku předseda klubu Pavel Dohnal, mimo jiné fotbalista Lužce nad Vltavou. „Jde o Ondřeje Bíra, Martina Macháčka, Vítězslava Brožíka a Jaroslava Chalupu," upřesnil.

Roudnice ve středečním mistrovském duelu s Převýšovem prohrála 0:2. „Hráli všichni, co mohli, ale stejně nás bylo málo," komentoval to trenér Pavel Janeček Policie prý začala zajišťovat důkazy od čtyř hodin ráno.

„Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování provádějí úkony trestního řízení ve věci podezření z korupčního jednání ve fotbalovém prostředí, možného ovlivňování zápasů v rámci různých fotbalových soutěží a s tím související sázkařskou činností," uvedl ve včerejším prohlášení Ibehej.

Autor: zpravodajové Deníku, ČTK

Související Zlínského kraje se zřejmě aféra netýká