K žádným zásadním změnám v přiznání letos nedošlo. „V daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2013 se poprvé uplatňují omezení u paušálních výdajů u příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti do 800, případně 600 tisíc korun, rovněž u příjmů z nájmu a v návaznosti na to omezení možnosti snížení daně na manžela či manželku a uplatnění daňového zvýhodnění na dítě," shrnul pro Deník ředitel Finančního úřadu v Kroměříži Milan Voznica.

K mírné změně dochází i v souvislosti se zavedením pojistného na důchodové spoření, takzvaný druhý pilíř.

„Každý účastník musí podat pojistné přiznání k pojistnému na důchodové spoření. Výjimkou jsou pouze ti, za které pojistné odvádí výhradně zaměstnavatel," upozornil Voznica.

Lidé by podle něj měli věnovat pozornost správnému vyplnění tiskopisů a také jejich podepsání. „Často lidé zapomínají na podpis, nebo na přiložení příloh dokládajících všechny příjmy ze závislé činnosti nebo nároky na odpočty od základu daně či na slevy," konstatoval ředitel.

Poslední pracovní týden, kdy se bude moci poddávat daňové přiznání, se prodlouží úřední hodiny. „Na všech územních pracovištích budou denně od 8 do 18 hodin. Poplatníci budou mít rovněž možnost podat daňové přiznání na uzemním pracovišti v Kroměříži ještě v sobotu 29. března od 8 do 12 hodin," dodal ředitel.

Zaměstnanci územních pracovišť se navíc i letos rozjedou do vybraných obcí, kde budou na kontaktních místech přebírat daňová přiznání. „V kroměřížském okrese to bylo 17. března v Koryčanech a 24. března, tedy příští pondělí, v Morkovicích, vždy od 11 do 17 hodin," podotkl Voznica.

Podle jeho zkušeností hodně lidí s podáním už tradičně otálí. „V roce 2013 bylo v posledních deseti březnových dnech podáno více než 41 % všech daňových přiznání a v posledních dvou dnech téměř 15 procent. Letos bylo ke 14. březnu podáno zatím přibližně 32 procent očekávaného počtu přiznání," dodal Milan Voznica.

Podle trojnásobného držitele titulu Daňař roku Petra Frische, který shrnul rady pro podání daňového přiznání pro internetový portál Finparáda, se lidé nemusejí daní příliš obávat. Podaní by však rozhodně neměli podcenit.

„Největší letošní novinkou je zavedení takzvané solidární daně. Lidé, kteří jsou zaměstnanci, si často neuvědomovali, že se jich solidární daň týká, pokud jejich hrubý příjem alespoň v jednom měsíci překročil částku 103 536 Kč," konstatoval daňový poradce Petr Frisch.

V tom případě pak totiž zaměstnavatel nemůže lidem provést roční zúčtovaní daně. „Budou si pak muset podat daňové přiznání sami," potvrzuje Petr Frisch.

Lidé by to tedy neměli podcenit. „Mohli by se dočkat nemilého překvapení v podobě obálky s modrým pruhem a platebním výměrem na pokutu za nepodání či opožděné podání daňového přiznání," vysvětlil poradce.

Pokuta se počítá z celkové daňové povinnosti, a nikoliv z nedoplatku. „Její výše činí při zpoždění delším než pět pracovních dnů 0,05 procenta z celkové daňové povinnosti za každý den prodlení. Maximálně však 5 procent daňové povinnosti, nebo 300 tisíc korun," uzavřel Petr Frisch.

V souvislosti se zaváděním stále nových požadavků lidé už raději vyhotovení daňového přiznání nechávají na odbornících. „Letos jsem podával daňové přiznání poprvé jako osoba samostatně výdělečně činná, a proto, že se v letošních změnách zatím moc nevyznám, nechal jsem si jej vypracovat u daňové poradkyně," říká třeba student Rostislav Čech z Kroměříže.

Front na úřadě se trochu obával a tak se rozhodl s přiznáním příliš neotálet. „Už to mám hotové, řešil jsem to koncem února. Složité to nebylo, jelikož jsem stále student a tak nemám odvody v plné výši," dodal Rostislav Čech.

Ani manažerka Petra Jemelíková z Holešova se daňového přiznání nebojí. „Mě ho totiž dělá zaměstnavatel. Vypracovávám ale přiznání pro manžela a do rodinné firmy," dodala Petra Jemelíková.

Letošní změny ještě zatím nezkoumala. „Vrhám se na to obvykle až tak v půlce března," přiznala se. S frontami na úřadu problém prý nemá. „Holešov je ale menší město, v těch větších s tím lidé asi mohou mít problémy," uzavřela manažerka.

VENDULA PUDELKOVÁ