Mezi místními lidmi vyvolala nešťastná událost spoustu dohadů. Začala se šířit fáma, že dívenku snad někdo do potoka postrčil.

Policisté však takové dohady rozhodně odmítají.

„K ničemu takovému nedošlo. Jde o nešťastnou událost. Cizí zavinění jsme vyloučili," reagovala na dohady některých Vsetíňanů policejní mluvčí Lenka Javorková.

Stejně se vyjádřil také mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. „Dívenka spadla do vody sama. Kolegové byli na místě po oznámení během několika minut. Prováděli resuscitaci," vyjádřil se mluvčí záchranářů.

Lékař na místě rozhodl, že bude potřebné přepravit děvčátko na specializované pracoviště. O pomoc proto požádal leteckou záchrannou službu. „Než však bylo pro transport připraveno, přes veškerou snahu záchranářů a lékaře zemřelo," poznamenal smutně Petr Olšan.

Jak byla dívka ve vodě dlouho, uvést nikdo nechtěl. „Sami to přesně nevíme. Když na místo přijeli profesionální hasiči ze Vsetína, dívka již byla v péči lékařů," konstatoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Podle lékařů však mohlo jít jen o pár minut. „Záleží na mnoha okolnostech. Na tom, jak je člověk oblečen, jaká je jeho fyzická kondice a podobně. V úvahu je potřeba brát i to, zda se může člověk ve vodě pohybovat. Obecně se dá ale uvést, že naděje na záchranu je, pokud člověk v ledové vodě není déle než dvacet až pětadvacet minut," vysvětlil vsetínský lékař Daniel Bělov.

Než vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti (zdroj: HZS ČR).

• Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu.
• Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty.
• Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi.
• Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat.
• Nikdy nezůstávejte při pohybu po ledě sami.
• Pokud při pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh. Pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.

Když se led proboří

Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. Prudkým kopáním nohama se snažte dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.

Když zachraňujete

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy sek danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, delší větev, bundu, opasek nebo lano.

• Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se z něho nestal zachraňovaný.
• Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.
• Zachráněného nikdy nenechávejte samotného, bez dozoru.
• Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.
• Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.