„Byl to pro mě zvláštní pocit. Navíc s příchutí Evropy. Favorita jako potencionálního poslance jsem neměla. Volila jsem stranu, o níž si myslím, že se dokáže postarat také o zájmy mladých lidí," pověděla slečna Valašskému deníku. 

V domově volil každý druhý

Valašské Meziříčí – Téměř každý druhý obyvatel Domova pro seniory v Podlesí u Valašského Meziříčí dnes využil svého volebního práva. Účast dosáhla 45 procent, což je na volby do Evropského parlamentu vysoké číslo. O návštěvu komisařů s přenosnou schránkou požádal také nejstarší obyvatel domova, šestadevadesátiletý Rupert Nevřala, jenž volí pokaždé. 

Raději počkat, než se vracet

Valašské Meziříčí - Dobrou čtvrthodinu před začátkem voleb postávala starší žena před volební místností ve valašskomeziříčské hvězdárně. „Přišla o holi přímo od lékaře, kde byla na vyšetření. Než by vážila cestu domů a potom zase zpět, raději počkala a volila mezi prvními," informovala členka tamní volební komise Jana Skýpalová. 

Nevidomého voliče přivedl pes

Valašské Meziříčí – V doprovodu své asistenčního psa přišel do volební místnosti na Jiráskově ulici ve Valašském Meziříčí nevidomý Vladimír Skýpala. „Volím pravidelně. Dříve mě doprovázeli známí, od loňska mám ale psa," uvedl sedmačtyřicetiletý muž. Čtyřletá krátkosrstá kolie Luisa jej na místo přivedla naprosto spolehlivě. „Pamatovala si to. Byli jsme tady spolu už při podzimních parlamentních volbách," poznamenal Skýpala. 

Stojednaletá stařenka bude volit

Valašské Meziříčí – „Samozřejmě, že budu voli. Jsem přece občanka. Hlasovací lístky mám připravené," hlásila už několik hodin před otevřením volebních místností Anežka Zacharová, nejstarší obyvatelka Valašského Meziříčí, která devátého května oslavila sté první narozeniny. K volbám podle svých slov chodí pravidelně. Kdy se u ní volební komisaři s přenosnou schránkou zastaví, zatím přesně není. „Z našeho vchodu budeme takto volit tři," dodala.

Vlastimila Češková odvolí doma

Valašsko – Do voleb se hodlá zapojit také nejstarší obyvatelka Vsetínska, 109 letá Vlastimila Češková. Hlasovací lístky vhodí do volební urny doma jen v přítomnosti svých nejbližších.

Pacienti volit nechtějí

Valašské Meziříčí – Nulový zájem. Tak to ve valašskomeziříčské nemocnici vypadá s chutí pacientů zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu. „Do uzávěrky voličských seznamů se nikdo nepřihlásil, přestože jsme obešli všechny pokoje a informace k volbám vyvěsili na odděleních," uvedla hlavní sestra Jana Pelikánová. Volební komisaři s přenosnými schránkami tedy nemocnici nenavštíví. Nově hospitalizovaní pacienti ale za určitých okolností budou moci volit. „Pokud to jejich zdravotní stav dovolí, dočasně je uvolníme, aby je jejich rodiny mohly dopravit do volební místnosti v místě jejich bydliště," doplnila Pelikánová. 

Volit nepůjdou

Vsetín – Ani jeden s šestatřiceti klientů Domu s pečovatelskou službou ve Vsetíně na Ohradě se voleb do parlamentu Evropy nezúčastní. „Obešli jsme je všechny. Evropský parlament je obrazně řečeno nijak neoslovuje. Nic, nebo jen velmi málo o něm vědí," řekla sociální pracovnice domova Věra Volková. 

Nezájem o volby, o peníze ano

Nový Hrozenkov – Nejméně obyvatel z celého Vsetínska – 38,56% – přišlo k hlasovacím urnám o vstupu do EU v Novém Hrozenkově. Přesto EU v posledních deseti letech podpořila rozvoj vesnice 62,861 miliony korun. Ještě slabší účast obyvatel vesnice pak byla i v dalších letech při volbách do Evropského parlamentu. 

Necelá tisícovka prvovoličů

Valašsko – Poprvé dostane na Vsetínsku příležitost jít k volebním urnám 818 mladých lidí, kteří v den voleb dosáhnou 18. roku věku. 

Na Vsetínsku může k volbám přes 100 tisíc

Valašsko – Organizátoři voleb do Evropského parlamentu připravili na Vsetínsku 118 484 obálek s hlasovacími lístky. To odpovídá počtu oprávněných voličů.

Volby v 61 obci

Valašsko – Třetí volby do Evropského parlamentu se na Vsetínsku uskuteční v 61 obci. Hlasovat pro kandidáty bude možné ve 151 okrsku.