Zatím naposledy byla stopa medvěda zaznamenána ve středu ráno v Radošově v Lužné. „Byla to pecka. Šlo o čerstvý otisk. Doposud jsem nic takového nikdy neviděl. Byl to pro mě svým způsobem zvláštní pocit," vyjádřil se Valašskému deníku Jan Vajdík ze Seninky, který v uvedené lokalitě prováděl těžbu dřeva.

Lidi z chráněné oblasti Beskyd, ale také někteří lesáci však tvrdí, že přinejmenším letos se už o nic mimořádného nejedná. „Přibližně před dvěma měsíci jsme pohyb medvěda zaznamenali také v okolí Valašské Senice," potvrdil lesák František Brlica.

Obdobně se vyjádřila rovněž Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm. „Skutečně se nejedná o nic neobvyklého. Pohyb medvěda jsme v posledních měsících zaznamenali i v oblasti Velkých Karlovic, ale také už i ve Vsetínských vrších či v okolí Návojné," konstatovala zooložka správy.

Podle ní jde, jak ukazuje ve středu vyfocená stopa, zřejmě o mladšího medvěda, který si v této části Valašska hledá svoje nové teritorium. „Zaznamenali jsme ale i větší otisky tlap. Není tak vyloučeno, že se v oblasti pohybují dva medvědi. Starší kusy totiž opouští svá původní místa a hledají si nová útočiště právě v této části Moravy. V celých Beskydech už žije asi pět medvědů," poznamenala Bartošová.

Podle odborníků se ale lidé medvěda obávat nemusí. „Medvěd je ve své podstatě plaché zvíře a setkání s člověkem se vyhýbá. Navíc je to noční tvor. Takže setkat se s ním ve dne je málo pravděpodobné. A kdyby přeci jenom, pokud člověk medvěda nevyprovokuje, zvíře nezaútočí," vyjádřila se Dana Bartošová.

Co dělat, když vidíte medvěda a on vás ne?

• Zůstaňte v klidu a ustupujte směrem, odkud jste přišli
• Udělejte to potichu v době
• Stále zvíře pozorujte
• Nechejte mu dostatek prostoru

Co dělat, když vidíte medvěda a on vás taky?

• Zůstaňte v klidu
• Nechejte mu dostatek prostoru a volnou únikovou cestu
• Stále zvíře pozorujte, zvětšujte vzdálenost mezi vámi pomalým couváním
• Neutíkejte, mohl by vás pronásledovat