Kroměřížský podnik přečkal nejhorší krizi a k radosti zaměstnanců se odrazil ode dna

Za pár týdnů to budou rovné dva roky, kdy jeho hulínská společnost Rovina odkoupila potápějící se firmu, kdysi největšího zaměstnavatele v regionu. V té době se navíc kroměřížský podnik vypořádával s konkurzem a insolvenčním řízením.

„Peněz vložených do Magnetonu nelituji. Koupi jsem měl promyšlenou už dopředu, z mého pohledu podnik plní, co plnit měl. Mé představy se uskutečnily, odběratele jsme z padesáti procent získali zpátky," říká Zlámal.

Podnik je prý už plně stabilizovaný, daří se dokonce i každým rokem navyšovat zisky společnosti v rozmezí od desíti do patnácti procent. „Také management plní svou úlohu se vším všudy. Hodnotit by ale měla spíše kroměřížská veřejnost. Ke mně osobně se zatím špatné ohlasy nedonesly," dodává Zlámal.

Během dvou let vedení podniku přijalo i pár desítek nových zaměstnanců, celkem jich teď Magneton má na tři sta padesát. Jedním z těch, kteří kvůli krizi před prodejem na firmu nezanevřeli a překousli i platební neschopnost, je například Jaroslav Čumpelík z Hulína.

„Pracuji už nějakých devatenáct let v tamní galvanovně. Insolvence před třemi roky se hodně dotkla hlavně našich zákazníků," vzpomíná na složité období v Magnetonu Čumpelík.

Ukončení pracovního poměru ale prý zvažoval až v okamžiku, kdy se krize promítla přímo do mezd zaměstnanců.

„Byl jsem na vážkách kvůli rodině, ale pořád jsem věřil, že se z toho podnik přece jen dostane. Navíc jsem si říkal, že by byla hloupost odejít. Zájemci o koupi byli. Jsem rád, že jsem zůstal, firma je na tom už hodně dobře," pochvaluje si zaměstnanec.

A o stabilizaci Magnetonu hovoří poměrně pochvalně také předsedkyně tamních odborů Jarmila Vítková.

„Firma je v kladných číslech, investuje také do prostoru sociálek. Máme i podepsanou kolektivní smlouvu, která se mimo jiné týká odměňování. Pro letošek máme odsouhlasené navýšení měsíční mzdy," shrnula Vítková.