„I když maturitu v češtiny až na jednoho žáka všichni udělali, z principu se jim situace nelíbí. Cítí se poškozeni jak výsledkem, tak tím, že není jasné, za co jim hodnotitelé body strhli. Ze 79 písemek u nás na škole se jen u dvou objevil komentář k bodovému hodnocení, u všech ostatních to byla jen tabulka s body," řekl ředitel Gymnázia v Zábřehu Martin Paclík.

Studenti mohou ve škole do tabulek i svých prací nahlédnout. A došli k překvapivým zjištěním. „Ve slohovce jsem měl dvě pravopisné chyby a dostal jsem za pravopis pouze tři body z pěti možných. Spolužačka měla chyb sedm a dostala čtyři body. Hodnocení bylo naprosto neobjektivní," řekl absolvent zábřežského gymnázia Pavel Matuška.

Slohové práce psal během studia na jedničky a dvojky, z té maturitní dostal čtyřku. „Naše češtinářka mou glosu na téma jednoho dne zdravotní setry četla a o její úrovni si myslí něco úplně jiného než hodnotitel," doplnil Pavel Matuška.

Nesrovnalostí se objevilo víc. Jedna žákyně zábřežského gymnázia dostala za písemku nula bodů kvůli tomu, že nesplnila předepsaný počet slov. Když je znovu spočítala, zjistila, že limit překročila, a to dokonce o padesát slov! „Obrátili jsme se na Cermat a ten hodnocení opravil.  Je z toho vidět, jak někteří hodnotitelé pracují," řekl Martin Paclík.

Nespokojený je i ředitel Obchodní akademie v Šumperku Tom Ristovský. „Písemka pokazila zámky, a některým studentům opravdu o hodně - podle toho, jak moc jsou naštvaní. Převažuje pocit, že to nebylo fér. Sám jsem si všiml, že něco nesedí, když jsem v pondělí vysvědčení rozdával. U jedné třídy známky z češtiny vůbec neodpovídaly tomu, co bych čekal," řekl Tom Ristovský.

Na šumperském gymnáziu neprošel zkouškou z českého jazyka jeden ze 154 maturantů. Písemku mu hodnotitelé neuznali, protože zprávu napsal v budoucím čase. Vycházel ze zadání - informací o chystané výstavě. „Zadání bylo nešťastné, diskutabilní. Student se bude bránit, doufám, že mu to uznají," řekl ředitel školy Milan Maceček.

Škola žádný opravný prostředek uplatnit nemůže, žádost o přezkoumání musí podat sami studenti na odbor školství krajského úřadu. Nálada je mezi nimi mizerná.

„Jsem z toho tak znechucená, že už se mi o maturitě vůbec nechce mluvit. Chaos, který ji letos provází, je neuvěřitelný. Lituji ty, kteří budou maturovat za rok. Myslím, že to bude ještě horší," řekla absolventka

šumperského gymnázia Tereza Lubojacká. Ta doplatila i na problematicky zadaný test z matematiky. I když je pro ni matematika koníčkem a nechyběla na žádné olympiádě, nakonec byla ráda, že těsně uhájila trojku.

Ředitel gymnázia podotkl, že ještě víc mu vadí celkově špatná organizace maturit ze strany Cermatu. „Logistiku Cermat nezvládl, pořád se něco za pochodu mění a opravuje. Vzbuzuje to velké vášně," řekl Milan Maceček.