Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturitní slohy stále budí emoce

Kroměřížsko – Hodnocení slohových maturitních prácí je také na Kroměřížsku stále častým námětem diskusí neúspěšných maturantů. Ačkoli už na většině škol předali maturitní vysvědčení, výsledky písemných zkoušek z českého jazyka stále budí emoce. Podle mnohých studentů bylo totiž známkování nespravedlivé a proto se rozhodli podat žádost o přezkoumání výsledku. Využili tak možnosti, kterou jim nabízí zákon.

21.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

V kroměřížském regionu mají neblahou zkušenost desítky studentů a nesouhlas s vyhodnocením se objevil jak na odborných středních školách, tak i na gymnáziích. Většina škol, které Deník oslovil, se alespoň s několika požadavky o přezkoumání výsledku písemné maturitní práce setkala.

Žádost musejí středoškoláci podávat sami a to na krajský úřad. „Podávají se do osmi dnů ode dne, kdy byl žákovi oznámen výsledek dané zkoušky. Krajský úřad má pak rozhodnout do třiceti dnů od doručení žádosti," sdělila mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Podle ředitele Střední školy hotelové a služeb v Kroměříži Petra Hajného si následně úředníci zažádají o podklady, které jim poskytne škola, a poté je postoupí k dalšímu hodnocení do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). "Je ovšem otázka, nakolik jsou některá odvolání adekvátní. To musí posoudit úřad," poznamenal Hajný.

Konečné rozhodnutí však nespočívá na hodnotitelích, ale právě na krajském úřadě. „Poskytujeme oponentní posudek hodnocení. Jde o výroky prokazující, že se hodnotitel neodchýlil od metodiky a definovaného standardu. V žádném případě tedy nejsme rozhodným orgánem, finální rozhodnutí vystavuje krajský úřad," uvádí na webových stránkách organizace CERMAT pověřený ředitel Jiří Zíka.

Kolika studentů se odvolání týká, nelze odhadnout, krajský úřad si totiž přesné statistiky nevede. Přesto na školách v regionu znají několik případů. „Zatím víme o dvou odvoláních, které naši studenti zasílali," říká například ředitelka Gymnázia Kroměříž Jana Polachová.

Také ředitel Obchodní akademie v Kroměříži Mojmír Šemnický zaznamenal několik žádostí. „Vím, že někteří studenti se rozhodli podat odvolání, ale nemám přesné číslo, protože z krajského úřadu nás zatím nekontaktovali. Snažíme se žákům vyjít vstříc, a proto jsme na našich internetových stránkách vyvěsili, jak mají přesně postupovat při odvolání," dodal Šemnický.

Maturantům se ale nezamlouvalo více věcí, než jen hodnocení. „Osobně mi hrozně vadila témata, ke kterým podle mě bylo hrozně těžké napsat něco v požadovaném útvaru. V konečném důsledku bylo paradoxní, že většina lidi měla víc bodů ze slohovky v angličtině. Samozřejmě je to velice subjektivní záležitost, ale i tak to hodnocení bylo v mnoha případech minimálně podivné," tvrdí třeba devatenáctiletý Jozef, který letos maturoval na severní Moravě. Svou známku prozradit nechtěl, ale zdůraznil, že u zkoušky uspěl. "U nás ji udělali naštěstí všichni, ale vím, že na jiných školách s tím měli studenti problémy," shrnul své dojmy student.

Ne na každé škole v regionu ovšem museli problémy s písemnými pracemi řešit. Například na Střední zdravotnické škole v Kroměříži zatím žádné starosti s hodnocením slohových prací nezaznamenali. A nejsou sami. „Také všichni naši studenti udělali maturitní zkoušku bez problémů," pochlubil se i ředitel kroměřížské Vyšší odborné školy pedagogické a sociální a Střední pedagogické školy Jaromír Beran. Dodal, že to podle něj svědčí o kvalitách tamních kantorů. 

AUTORKOU JE JANA PŘIKRYLOVÁ

Autor: Redakce

21.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení