„Hledali jsme nově vybavené a velké prostory. Není tady žádný honosný nábytek a to se nám líbí. Navíc se zdejšími lidmi velmi dobře vycházíme," řekla Deníku produkční.

Studenti fakulty multimediálních komunikací tam budou natáčet až do pondělka. Puškinův román byl původně studijním tématem, mladé zlínské filmaře však zaujal natolik, že se jej rozhodli zpracovat jako ročníkovou práci. Vystačili si dokonale – v rámci oborů, které studují, si navrhli i vytvořili vlastní kostýmy i scénu.

„Nápad vzešel původně od kameramana, který měl Taťánin dopis jako cvičení ve škole. Téma se mi zalíbilo, postupně se nabalovali další spolupracovníci a nakonec má štáb dvacet lidí a dalších deset herců," objasnil režisér Jiří Horenský. Sedmnáctiminutový film by v nestudentských podmínkách vyšel asi na 250 tisíc korun, filmařům zabere asi půl roku a hotov má být koncem ledna.

„Natáčení parafráze Puškinova románu Evžen Oněgin máme sice jako závěrečnou práci do školy, děláme to ale především z lásky k filmu a také pro vlastní prezentaci a zkušenosti," říká Lucie Jánová, produkční filmu, který se právě natáčí v prostorách holešovského zámku.

Většina scén vzniká podle ní v historických sálech a na chodbách, k vytvoření iluze carského Ruska 19. století se ovšem dokonale hodí i zámecký park francouzského typu.

Jedna z prvních scén čtyřdenního natáčení – slavný střelecký souboj Oněgina a Lenského – ostatně vznikla právě tady.

Na sedmnáctiminutový snímek bylo potřeba celkem deset kostýmů. Ve filmu budou čtyři hlavní postavy – Evžen Oněgin, Taťána, Lenský a Olga, a dalších šest komparzistů.

„Ženské kostýmy jsou ušité jednou ze studentek, která kostýmní návrhářství studuje. Pánské kostýmy jsou pak zapůjčeny z brněnského divadla a pražské taneční školy," informovala produkční.

Herci jsou podle ní hlavně nejvěrnější kamarádi členů štábu. Pánové, kteří hrají dvě hlavní mužské postavy, jsou sice neherci, ale filmaři s nimi mají dobré zkušenosti z předchozí spolupráce.

„Olgu hraje modelka, která má s natáčením zkušenosti a hlavní postavu Taťány představuje studentka pražské divadelní akademie, ze které podle mě jednou profesionální herečka bude," popisuje produkční.

Režisér a zároveň autor scénáře Jiří Horenský se v románu podle svých slov snažil najít univerzální příběh, který se mohl odehrávat jak v Rusku, tak třeba v norském Oslu nebo vlastně kdekoliv jinde.

„Chtěl jsem vyprávění pojmout současným a modernějším způsobem, ale zároveň zachovat dobové reálie," konstatuje student zlínské univerzity Tomáše Bati.