Také letos pořadatelé z Městských kin Uherské Hradiště a tradiční stálí kurátoři Marek Malůšek, Michal Stránský a Josef Korvas uvítali fotografie různých žánrů amatérů i poučených tvůrců.

„Fotovýstavu Ohlédnutí léta monitoruji jako divák a jsem rád, že mě kolegové pro tento ročník přizvali ke spolukurátorství. Myslím, že je dobře že tato výstava tu už 18. rokem probíhá. Prostřednictvím hledáčků amatérských fotografů vidíme zorné pole obyvatelstva Slovácka, jak vnímá krajinu i proces dokumentaristický,“ řekl v úvodu letošní kurátor – host, muzikant a rozhlasák Petr Mička, jenž přítomným při vernisáži 7. ledna mimo jiné hrál spolu s kolegy z Horňácké muziky.

V Nedakonicích byl letos první ročník degustace kořalek na Slovácku; pátek 5. ledna 2024
Nedakonice hostily první letošní degustaci kořalek. K ochutnání bylo 385 vzorků

Jako doklad pestrosti a rozmanitosti toho, co se děje na Slovácku vnímá Ohlédnutí jeho další kurátor Michal Stránský.

„Mně přijde, že žánrově je v expozici zastoupeno všechno. Mám pocit, že Ohlédnutí je takovou oslavou života našeho regionu,“ dodal.

Laureátka výstavy se stala Štěpánka Burešová

Kurátory aktuálně zaujaly soubory fotografií Emila Kňazeje, Martina Stechera a Michaely Pištělákové. V kinokavárně lze letos zhlédnout výstavu loňské laureátky Ohlédnutí Moniky Sentlové. Letošní laureátkou výstavy se stala Štěpánka Burešová, která kurátory zaujala cyklem mapujícím život na nábřeží Moravy.

Na dvou panelech ve foyer se objevila vzpomínka na osobnosti kulturního a společenského prostoru Slovácka, které nás v roce 2023 opustily.

Ilustrační foto
Mráz sevřel kraj. Teploty se nad nulu nedostanou

Součástí Ohlédnutí se stane i společná výstava prací žáků a studentů Základní umělecké školy (obor Fotografie a nová média), Střední uměleckoprůmyslové školy (obor Užitá fotografie) a Gymnázia Uh. Hradiště (výtvarný a audiovizuální kroužek) na panelech na Palackého náměstí. Vernisáž Studentského Ohlédnutí se bude konat ve středu 10. ledna od 16:00 v budově SUPŠ.

Výstava Ohlédnutí 2023 bude k vidění v prostorách kina Hvězda do 7. února. Prohlédnout si ji budete moci také na webových stránkách ohlednuti.uh.cz