Pouze tam se totiž vyskytuje nově objevený druh tesaříka, který je pojmenován právě po tomto obyvateli města z podhůří Bílých Karpat Janisovi Vartanisovi. Šestačtyřicetiletý Broďan mimo to, že podniká, se také od svých 13 let amatérsky věnuje tesaříkům. A jen nedávno se mu stalo vůbec poprvé v životě, že objevil jejich úplně nový druh, který nakonec obdržel jeho jméno Vadonia vartanisi.

„V září loňského roku mi z Turecka dovezl 10 kusů tohoto tesaříka botanik pan Ryšavý. Jelikož on osobně se na ně nespecializuje, sám jsem se na ně zaměřil. Půl roku jsem přivezené jedince zkoumal, než jsem zjistil, že se jedná o zcela nový, doposud nepopsaný druh," vylíčil okamžiky svého objevu nadšený amatérský sběratel tesaříků.

Na jejich ztotožnění spolupracoval s největším světovým odborníkem na tesaříky, kterým je Mikhail Leontievitch Danilevsky z Ruska. Za jakých okolností se v podobných případech uděluje jméno nově objevenému živočichu, vysvětlil expert z Entomologického ústavu v Českých Budějovicích.

Druhové jméno tesaříka jako výraz poděkování

„Právem vědce, který pro vědu popisuje třeba nový druh hmyzu, je také zvolit pro tento druh jméno. To většinou odkazuje na nějakou morfologickou zvláštnost nového druhu nebo na zeměpisný název místa jeho výskytu. V případě tesaříka Vadonia vartanisi jeho druhové jméno vartanisi zvolil odborník pan Danilevskij jako výraz poděkování Janisi Vartanisovi za jeho dlouholetý výzkum tesaříků a také jako určité povzbuzení do dalšího bádání," poodhalil proceduru přidělování jmen novým druhům živočichů Aleš Bezděk.

Že by se po nějakém Čechovi pojmenoval nový druh hmyzu, se podle něj stává maximálně jednou dvakrát za rok.

Podobné štěstí jako objevitel nového druhu tesaříka nejspíš zatím mnoho jiných obyvatel Uherskobrodska nemělo.

„Konzultovali jsme to s pracovníky odboru životního prostředí a není nám známo, že by nějaký jiný živočich či rostlina byli pojmenováni po některém občanovi Uherského Brodu," sdělila mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Broďan s česko-řeckými kořeny

Sám Janis Vartanis by se v nejbližší době do míst nálezu tesaříků rád osobně vydal. Výskyt nově objeveného druhu Vadonia vartinisi je prozatím známý jen v uvedené turecké lokalitě. „Tato skupina je celkem obtížná na odhalení. Rád bych ale dohledal víc jedinců tohoto druhu. Jelikož částečně bydlím i v Řecku, nemám to naštěstí zase až tak daleko," dodal s úsměvem Broďan, který má jak české, tak i řecké kořeny. A jak sám uvedl, tesaříci jsou jeho celoživotní záliba.

„Mimo možnosti trávit čas v přírodě, jsou to především jejich dlouhá tykadla a krásné barevné vzezření, které mě drží u toho věnovat se právě těmto broukům," nastínil svůj vztah k tesaříkům Janis Vartanis.

Tesaříků (latinsky Cerambycidae) je na světě tisíce druhů, rod Vadonia je jedním z nich. Pod něj spadá celkem 38 druhů rodu Vadonia. Tesařík Vadonia vartanisi byl objeven v nadmořské výšce 1326 metrů nad mořem v Cihanbeyli, provincii Konya ve středním Turecku.

Blízký je především druhu Vadonia unipunctata. Dosahuje maximální velikosti 12,3 milimetru a má relativně dlouhou hlavu. Typické je pro něj především to, že oproti jiným druhům tesaříka postrádá černou skvrnu na obou krovkách.