SLEDOVALI JSME Jízda králů ve Vlčnově

Doprovodný program jízdy králů trvá sice celý víkend, pod náporem návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí se však obec ocitá v neděli 31. května. Zatímco pořadatelé přeposílají přijíždějící auta do speciálních parkovacích zón, ulice se od rána plní turisty. Obcí králů se proto nese nejen čeština a slovenština, ale také japonština či italština. „Nic podobného jsem doposud neviděl. Je to moc hezké, hlavně kroje a převlečený král," sleduje průvod Stefano Biolcati, pocházející ze severní Itálie. Do Vlčnova dorazil i s manželkou, která je původem Češka. Ta se mu snaží italsky vysvětlit důvody, proč je Ondra Mikulec oblečený do ženského kroje.

Vyvolávky legrútů míří zejména na přítomné návštěvníky

Když mladý král vyjíždí od svého rodného domu, s korunou na hlavě a růží v ústech, nezbavuje se pozornosti fotografů. V jednu chvíli jeho kobyla, zdá se, začíná být neklidná. Ošívá se, pohodí zdobenou hřívou a o krok před cvakáním fotoaparátů ustupuje. „Prr," zasahuje vodič a obejde s kobylou menší kruh, aby ji uklidnil.

Navzdory počtu lidí zvládají legrúti poctít svými vyvolávkami takřka každého, kdo se k nim přiblíží. „Já su vlčnovský rodák, že tento pán má pěkný foťák," ukazují jezdci na skupinu Japonců, zatímco jejich překladatelka k nim urychleně spěchá s překladem. A vyvolávky doslova prší z úst patnácti legrútú.

„Henti dva sa majú rádi, ve dne spí a v noci řádí," komentují jezdci za ruku se vedoucí pár. Dvojice pak se smíchem spěchá přispět legrútovi několika drobnými do kasičky na botě.

Jiří Jilík pokřtil svou novou knihu

Někteří návštěvníci na chvíli opouští krále a jeho družinu, aby zhlédli další lákadla doprovodného programu. Svou novou knihu U nás na Slovácku představuje ve vlčnovském amfiteátru V Jamě publicista a spisovatel Jiří Jilík. „Knížka je to beletristická, humoristická; nakladatelství ji nazývá laskavou satirou. A i Vlčnov se v ní samozřejmě ozývá," poznamenal k nové publikaci Jiří Jilík. Role kmotrů se ujímají přední představitelé Vlčnova, starosta Jan Pijáček, místostarostka Marta Mošťková a ředitelka Klubu sportu a kultury Olga Floriánová. Coby zástupkyně nakladatelství Grada nechybí Markéta Šlaufová.

„Knížce přeji, ať se líbí, ať si najde svého čtenáře. A ať je jich co nejvíc," přeje Jan Pijáček, zatímco zájemci už spěchají si knihu koupit ke stánkům, aby jim ji mohl autor podepsat.

FOTO a VIDEO ze křtu knihy Jiřího Jilíka ZDE

Nespočet je dnes v centru Vlčnova i stánků s tradičními výrobky. „Prodáváme kameninové nádobí, o které je v poslední době velký zájem. Na jízdě králů jsme přitom už asi počtvrté nebo popáté," přiznává Jaroslav Crla z Buchlovic.

K amfiteátru se mezitím pomalu blíží průvod s králem. Navzdory horkému počasí legrúti v krojích vyvolávají, seč jim hlasivky stačí. Únava je však po namáhavém dnu znát.

„Už jsem celý špinavý, ale co se dá dělat," postěžuje si jeden z vodičů, jehož původně bílá košile je už od koňské tlamy celá umolousaná. Přesto on i jezdec ochotně na koně vysadí jednoho z přihlížejících chlapců, aby se mohl s legrútem vyfotit.

Slavnost má původ ještě v pohanské době, kdy mezi sebou chlapci soutěžili při vyhánění dobytka. Nejlepší byl králem. Druhý původ tradice vidí folkloristé v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Jízda králů je stará lidová slavnost, patřící k nejznámějším folklorním zvykům v republice. Pochází již z pohanských dob a je spojována většinou s tradičním křesťanským svátkem. Slavnost byla pro svou jedinečnost 27. listopadu 2011 zapsána do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kromě Vlčnova se jízda králů jezdívá také v Hluku, Kunovicích a ve Skoronicích.