Cestující museli opustit i nádraží v dalších městech v republice.

Nádražní prostory v Olomouci evakuovali před 16. hodinou, současně se zastavil i provoz na železničních tratích. 

Cestující mohli k vlakům opět až za hodinu. Od 16:45 už je obnoven normální provoz.

Policisté na olomouckém hlavním nádraží našli také podezřelý předmět. Podezření na nástražný výbušný systém ale po prvotních obavách pyrotechnici vyloučili. 

„Nechtěli jsme situaci podcenit, proto jsme vyklidili vestibul nádraží. Naštěstí se ukázalo, že se jedná jen o prázdnou krabici od bot," sdělil olomoucký policejní mluvčí Josef Bednařík.

Pyrotechnici prověřovali podezřelý předmět na olomouckém hlavním nádraží

Pyrotechnici prověřovali podezřelý předmět na olomouckém hlavním nádraží

Pyrotechnici na hlavním nádraží v Olomouci prověřovali podezřelý předmět. Naštěstí se jednalo jen o prázdnou krabici od bot. Foto: Policie ČR

Omezení tramvají i autobusů

Kromě vlaků omezil provoz i Dopravní podnik města Olomouce, tramvaje a autobusy nezajížděly až k nádražní budově.

Uložení bomby na hlavní nádraží oznámil anonym v Praze.

„Nespecifikoval ale na kterém. Tím pádem jsme udělali opatření na všech hlavních nádražích," řekl v 16 hodin mluvčí policie.

Hlavní nádraží v Olomouci 6. března v 16 hodin evakuovali kvůli nahlášené bombě

Uzavřené hlavní nádraží v Olomouci v pátek 6. března. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč 

Nepustili je k pokladně ani k vagonu

Jedním z cestujících, kteří kvůli nahlášené bombě neodjeli vlakem z Olomouce včas a museli čekat, byl student z Uherského Hradiště Tomáš Schubert.

„Měli jsme s kamarádem v plánu odjet vlakem krátce před 16. hodinou, ale do budovy jsme se vůbec nedostali. Vstup hlídali policisté a hasiči. Řekli nám, že mají nahlášenou bombu, ať jdeme na perón bokem, že si jízdenky koupíme přímo ve vlaku," popsal student.

Do vagónů se ale nakonec nedostali. „Když jsme dorazili k vlaku, začal rozhlas hlásit, abychom všichni z bezpečnostních důvodů prostor nádraží opustili. Tak jsme skončili na tramvajové zastávce a čekali, kterým spojem se dostaneme domů na Slovácko," přiblížil situaci Tomáš Schubert.

Autor dřívějších hrozeb dopaden

Podobná hrozba ochromila nádraží v Česku letos už 21. února.

Nádražní budovy na mnoha místech republiky museli policisté vyklidit, provoz na tratích obnoven až za zhruba půdruhé hodiny. 

Policisté původce tehdejší výhružek už dopadli. Za opakovanými hrozbami bombou několika institucím i konkrétním osobám ve Zlíně, v Praze i na dalších místech v ČR stojí student z Českobudějovicka.

Uzavřeny kvůli němu byly například nádraží, školy, univerzita, divadlo či bytové domy.

Celkem má na svědomí od září loňského roku šestnáct anonymních hlášení, která se dotkla desítek, možná až stovek budov a tisíců lidí.

„Jedná se o čtyřiadvacetiletého studenta z Českých Budějovic," uvedl vedoucí obvodního oddělení policie pro Prahu 1 Oldřich Čech.

Nasazeni IT specialisté

Zásahová jednotka mladíka zadržela v úterý. „Ještě v ten den odeslal výhrůžku – konkrétně České televizi Ostrava," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policie na dopadení pachatele pracovala od září loňského roku, kdy student adresoval svou první e-mailovou výhružku bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi.

V průběhu dalších měsíců pak pachatel své hrozby stupňoval.

Na případu začali ihned pracovat zkušení IT specialisté.

„Zjistili konkrétní stopy, které směřovaly do jedné z knihoven v Českých Budějovicích," upřesnil kriminalista Oldřich Čech.

Dopadení: 3. března

V závěru to byli právě zlínští kriminalisté, kteří zjistili tu nejzásadnější skutečnost, tedy totožnost konkrétního podezřelého. O toto zjištění se samozřejmě podělili s kolegy z Prahy, kterým taktéž tato informace zapadala do jejich pomyslné „mozaiky".

Podezřelého i jeho okolí policie začala prověřovat a poté, co měla jistotu, že jde o pachatele, a připravila se na jeho zadržení. Došlo k němu 3. března v podvečer v jedné z obcí na Českobudějovicku.

„K tomu byla přizvána pražská zásahová jednotka," upřesnil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan s tím, že důvodem byla mimo jiné obava, že podezřelý může vlastnit výbušniny nebo být ozbrojen. Policie muže zadržela a nyní se nachází ve vazbě.

Až 5 let za mřížemi

Pachatel má na svědomí mimo jiné výhružky Českým drahám, zlínskému divadlu, opakovanou hrozbu na zlínském sídlišti ve Zlíně-Malenovicích, Sněmovně, senátoru Zdeňku Škromachovi, ombudsmance Anně Šabatové, Karlově univerzitě a řadě dalších institucí i konkrétních osob.

Ze scénáře, který byl v jeho případě vždy shodný vybočil pouze v případě anonymu adresovanému České televizi.

„Tady nešlo o výbušninu, ale měla to být odezva na tragické události v Uherském Brodě, kdy mladík uvedl, že bude postříleno více osob," popsal pražský kriminalista Oldřich Čech.

Muž je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy, za což mu hrozí až 5 let za mřížemi.

„Nyní ale nemůžeme vyloučit zpřísnění trestní sazby s ohledem na celkově způsobenou škodu, která je ještě stále sčítána," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Vyšetřovatel zároveň podal podnět k návrhu na uvalení vazby, který jak státní zástupce, tak příslušný soud akceptoval.