Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodí Moravy chystá nová protipovodňová opatření

Staré Město – Obyvatelé některých měst na Slovácku se v nejbližších letech dočkají zvýšené ochrany před povodněmi. Své nové plány v rámci třetí etapy protipovodňových opatření ve čtvrtek 31. července ve Starém Městě společně představily Povodí Moravy a Ministerstvo zemědělství.

1.8.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

 Pozvaní starostové 53 obcí, si měli možnost vyslechnout předkládané plány a zároveň položit přítomným delegátům své dotazy. Jednotlivé obce mohou na svém území uskutečnit plánovaná opatření za podmínky, že se na nich budou podílet patnáctiprocentní finanční spoluúčastí.

Mezi města, která by se měla dočkat nových opatření, patří také Kunovice.

„Protipovodňová opatření jsou pro nás zásadní stejně jako třeba otázka odklonu dopravy z centra Kunovic. Povodně v roce 2010 i nám ukázaly, jak voda dokáže být nebezpečná. Proto bychom rádi vybudovali účinná protipovodňová opatření, která by podobným situacím do budoucna zabránila," vyjádřila se k předkládaným plánům starostka Kunovic Ivana Majíčková.

Sama přitom doufá, že výstavba nových opatření v tomto městě začne co nejdříve. Na to má ovšem údajně vliv mnoho faktorů.

„Jednotlivá protipovodňová opatření jsou ve své přípravě velice náročná, a to především z hlediska majetkoprávních vztahů. Od toho se také odvíjí rychlost jejich realizace," vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Přítomní delegáti také naznačili, které ze záměrů mají největší šanci na uskutečnění.

„My jsme připraveni podpořit všechny projekty, které jsou ekonomicky efektivní, což znamená, že vložená investice bude výrazně nižší, než jsou ochráněné hodnoty," přiblížil postoj Ministerstva zemědělství ČR jeho zástupce Pavel Punčochář. Právě toto ministerstvo bude mít při rozhodování o jednotlivých projektech poslední slovo.

V rámci Uherskohradišťska Povodí Moravy předkládá záměry na uskutečnění těchto protipovodňových opatření:

Řeka Morava – Uherské Hradiště, Staré Město – zvýšení kapacity koryta II. etapa

Vybudováním I. Etapy v roce 2013 byla zajištěna protipovodňová ochrana proti stoleté vodě pro obě zmíněná města. II. etapa protipovodňové ochrany navazuje na dokončenou stavbu. Doplní hrázový systém a zajistí bezpečné převádění odlehčených průtoků. Celkové náklady dosáhnou částky 115 milionů korun. Zahájení stavby se předpokládá v únoru 2017.

Řeka Olšava, Kunovice

Účelem navrženého opatření je zajištění protipovodňvé ochrany města Kunovice podél toku ohrázováním koryta Olšavy zdmi a hrázemi o výšce 30 až 50 centimetrů. Celkem bude navrženým opatřením chráněno 1520 obyvatel a 1100 hektarů území města.

Celková délka zemních hrází je 720 metrů. Celková délka řešeného úseku je 3,5 kilometru. Náklady v tomto případě dosáhnou výše 144,6 milionu korun, zahájení stavby se předpokládá v květnu 2017.

Řeka Olšava, Uherský Brod

Stavba řeší protipovodňovou ochranu zástavby v centrální části města Uherský Brod na pravém břehu řeky Olšavy. Ochrana je navržena pro padesátiletou vodu. Hlavními prvky této ochrany jsou zemní hráze lichoběžníkového tvaru, výšky 30 – 75 centimetrů, šířky v koruně 3 metry.

V úsecích, kde z důvodu omezeného prostoru není možné umístit zemní hráz, bude ochrana řešena betonovými zdmi. Součástí akce jsou 2 čerpací stanice k přečerpávání vnitřních vod v době povodní. Cena je odhadována na 66,3 milionů, zahájení stavby se předpokládá v dubnu 2017.

Autor: Jiří Kordovaník

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Aukro Berani Zlín. Ilustrační foto

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

hokej Aukro Berani Zlín - HC LitvínovŠtěpán Fryšara

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani. A jako jediného přímého aktéra utkání jej nepřekvapila ani hustá mlha, kvůli které se zápas málem nedohrál.

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli konflikt fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení