Guláš se objevuje stejně jako řada národních pokrmů v mnoha obměnách. Stal se důležitou součástí české kuchyně a každý máme nějaký svůj recept.
Pojďme se však podívat, jak se připravuje tradiční maďarský guláš. Příprava tohoto legendárního pokrmu je sice poněkud zdlouhavá, avšak nenáročná. A výsledek rozhodně stojí za to!

Naprosto klíčovou součástí guláše je sladká maďarská paprika. Bez ní to prostě a jednoduše nepůjde. Zeleninu můžete přidat i dle vlastní chuti, cibule, mrkev, rajčata nebo papriky by však chybět neměly. Důležitý je také výběr hovězího masa, zejména kvůli délce přípravy. Méně kvalitní, tužší dobu měkne mnohem déle.

Zahřejte olej nebo sádlo v hrnci a přidejte cibuli, trochu vody a sůl. Na mírném ohni vařte asi 15 - 20 minut. Odejměte z ohně a přidejte papriku, kmín a pepř. Rychle zamíchejte, aby se koření zkombinovalo a přidejte znovu trochu vody (aby se paprika nepřipálila). Přidejte maso a česnek a vařte na vysokém ohni, dokud maso nezhnědne, nezapomeňte směs míchat. Poté oheň ztlumte, přijdete několik lžící vody a vařte asi 15 minut, dokud se maso téměř neuvaří. Přidejte vodu a nechte vařit, většinou potrvá minimálně nebo i déle, než bude maso připravené. Těsně před dovařením přidejte mrkev, pastináky, rajčata a brambory a vařte dalších patnáct minut, dokud zelenina nezměkne. Pozor, ať ji nerozvaříte. Dosolte a opepřete dle chuti. Přidat můžete více sladké nebo pálivé papriky, záleží na vás. Originální maďarská pochoutka je připravená k servírování, nezapomeňte pohostit své přátele. Dobrou chuť aneb Jó étvágyat!

Ingredience: 3 lžíce oleje nebo kousek sádla, 5 nasekaných cibulí, 2 a půl litru vody, 3 polévkové lžíce maďarské papriky, půl čajové lžičky pepře, lžíce drceného kmínu, 1 a půl kilogramu na kousky nakrájeného hovězího masa, 2 stroužky nasekaného česneku, 5 na kolečka nakrájených mrkví, 2 na kolečka nakrájené pastináky, 2 na kostky nakrájené brambory, 2 nakrájená rajčata.