Výzva už prý není Holešovská

Jenže zatímco iniciátoři demonstrací stále vystupují pod zmíněnou hlavičkou, holešovští aktéři a zakladatelé výzvy jsou už tak trochu mimo hru. Sami přiznávají, že se jim akce vymkla z rukou a proto se mají v úterý sejít, aby probrali, co dál.

„Byli jsme zakládajícími členy Holešovské výzvy. Jejím úkolem bylo sjednotit hnutí, které jdou proti současné vládě a vytvořit koordinační orgán, který bude společně jednat,“ řekl v pondělí Deníku Štefan Haviar, který byl jedním ze zakladatelů spolku.

Koncem ledna se konala konference, na níž se měl zmíněný koordinační orgán vytvořit.

„Tam ale nastalo vystřízlivění. Iniciativy se totiž násilím ujal pan Jaroslav Popelka, který nás z dalších jednání vyloučil,“ zlobí se Haviar.

To se však členům, kteří jsou z aktuálního dění vyloučeni, nelíbí. A prý i z morálního hlediska. Popelka je podle nich nezaměstnaný člověk s množstvím osobních a finančních problémů.

„Už jsem dokonce zaslechl, že má problémy s transparencí účtu, na který si nechává posílat příspěvky lidí. Není prý jasné, kam přesně peníze jdou a jestli díky nim neřeší své problémy,“ tvrdí Haviar.

Nadšený nebyl ani z jeho vystoupení v pořadu Hyde Park České televize. „My teď potřebujeme získat do čela nějakou osobnost, a co bude dál, se uvidí. Na úterý plánujeme setkání v Olomouci, kde se dohodneme, jak budeme pokračovat,“ krčí rameny Haviar.

Co se týká samotného dění pod hlavičkou Holešovské výzvy, během pátku a uplynulého víkendu proběhly demonstrace hned v několika větších městech Česka.

„Protože vláda ani prezident na naše požadavky nereagovali, pokračujeme se zvýšenou intenzitou v přípravě celonárodního protestu dne 15.4. 2012 v 17.00 hodin na Václavském náměstí a na náměstích větších měst,“ hlásila včera odpoledne webová stránka Holešovské výzvy.

Názory na protesty pod hlavičkou Holešova se u lidí přímo ve městě liší.

„Ne že bych se za to přímo styděla, ale pyšná na to rozhodně nejsem. Jsou jiné cesty, jak zviditelnit naše město, než touhle nesmyslnou kampaní, jejíž přínos je víc než pochybný,“ řekla Deníku třeba jedna z obyvatelek Holešova, která si ale nepřála uvést jméno.

Oproti tomu třeba obyvatelka Bystřice pod Hostýnem Tereza Horáková s myšlenkou výzvy zcela souhlasí.

„Můj názor je takový, že to ti nahoře tak podělali, že už to nejde ani tam, ani zpět. Za chvíli nám budou vládnout jen kriminálníci, podvodníci, feťáci a jiné živly. Vláda by měla padnout, jelikož to co se děje za poslední tři roky, to je horor,“ uzavřela rozzlobená mladá žena.