VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče na Slovácku nesouhlasí s povinným očkováním dětí

Slovácko – Když nedám mé dítě očkovat, nevezmou mi ho do školky. Tato skutečnost, společně s mnoha dalšími, které souvisí s povinným očkováním dětí, je trnem v oku mnoha lidem na Slovácku. Těm se nelíbí, že jsou doslova nuceni nechávat své potomky očkovat a raději by upřednostnili možnost svobodné volby. Jedním z kritiků je i Renata B. z Uherského Hradiště, která zastává názor, že rodiče nesou odpovědnost za své dítě a měli by si tak sami rozhodnout, jestli jej budou očkovat či ne.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

HLASOVALI JSTE V ANKETĚ Očkování dětí - povinně nebo na zvážení rodičů

„Pokud nenaočkuji své dítě, tak mi hrozí pokuta. A co navíc nechápu, že mé dítě nebude moci jít do školky," uvedla mladá maminka, která nechce zveřejnit své celé jméno, jelikož jsou s touto problematikou spojené nemalé sankce, redakce jej má ale k dispozici. Sama má malého chlapečka, který se narodil o dva měsíce dříve.

„Máme menší problémy a z toho důvodu jsem zažádala o odklad očkování. Ovšem vidím, že pokud zažádáte o takový odklad, anebo se jen zmíníte, že z něj máte strach, automaticky se zařazujete mezi problémové rodiče a následně vám to lékař u každé návštěvy dá pocítit. Nakonec vám řekne, že vaše dítě umře, protože přeci není naočkované. Ať raději nechodíte na internet a nic o tom nečtete. V nejhorším případě vás udá na sociálku," postěžovala si Slováckému deníku Renata B. A že není na Slovácku ani zdaleka jedinou, potvrdila rovněž anketa, kterou Slovácký deník na svých stránkách uskutečnil. V ní během pouhých 24 hodin hlasovalo 654 čtenářů. Drtivá většina z nich (568) vyjádřila svůj nesouhlas s povinným očkováním, přičemž větší část uvedla, že by si rodiče měli o očkování rozhodovat sami. Naopak svůj souhlas s povinným očkováním vyjádřilo 86 hlasujících.

Proč je povinné očkování důležité, vysvětlil před časem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Povinné očkování má zcela zásadní význam pro ochranu populace před šířením smrtelně nebezpečných chorob. Povinným očkováním dosahuje Česká republika vysoké proočkovanosti a kolektivní imunity. Tento stav zároveň chrání i ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou, nebo se u nich po očkování nevytvořila dostatečná imunita. Ročně se podaří díky očkování v Česku zabránit až 150 tisícům onemocnění nákazami a až 500 úmrtím na tyto infekce," uvedl ministr zdravotnictví. Díky povinnému pravidelnému očkování, jeho kontrole a vysoké proočkovanosti, se navíc v ČR údajně podařilo zcela eliminovat například výskyt přenosné dětské obrny a záškrtu.

A podobný postoj jako ministerstvo zastávají také lékaři Uherskohradišťské nemocnice. Podle doktorky tamějšího dětského oddělení Moniky Šohajkové je odmítání očkování dokonce trendem současné doby. „Rodiče na základě více či méně podložených argumentů odmítají očkovat své dítě z důvodu nežádoucích účinků aplikovaných vakcín. Nicméně před zahájením očkování dostávají informace o nejčastějších nežádoucích účincích aplikovaných vakcín, kterými jsou přechodná bolestivost v místě vpichu, zarudnutí, otok, místní zvětšení lymfatických uzlin, neklid, nechutenství, zvýšená teplota či někdy přechodný lehký výsev vyrážky," popsala aktuální situaci Monika Šohajková. A zároveň podotkla, že primárním zájmem pediatrů je chránit zdraví a životy dětí a právě tuto ochranu u nás poskytuje především očkování. Ti rodiče, kteří přece jen z nejrůznějších důvodů očkování odmítají či kteří požadují změnu doby zahájení očkování, jsou lékaři povinni seznámit s riziky takového rozhodnutí.

„Samozřejmě je nemůžeme k tomu nutit násilím. V případě požadování změny očkovacího schématu, či při úplném odmítání očkování, rodiče podepisují za přítomnosti dalšího svědka negativní revers, kde je většina závažných rizik a důsledků pro dítě uvedena. Takto neočkované dítě nemůže být přijato do dětského kolektivu, a proto je dle platné legislativy další postup v kompetenci školních a předškolních zařízení," vysvětlila Monika Šohajková. A právě nemožnost dítěte v takovém případě nastoupit do školky, se jeví podivná zmíněné mamince z Uherského Hradiště. „To vůbec nechápu. Své vrstevníky bude stejně potkávat v obchodních domech či na hřišti. A přece když bude mít mé dítě nějakou závažnou nemoc, určitě bych ho sama do školky ani nedávala, protože tam chytne každý bacil," vyjádřila svůj postoj Renata B.

Povinným očkováním dětí u nás se vloni zabýval dokonce Ústavní soud. Ten potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví může očkování dětí nařizovat a za vyhýbání se této povinnosti má zákonným zástupcům i nadále hrozit pokuta až 10 tisíc korun.

Povinné očkování dětí se u nás řídí platným očkovacím kalendářem. Ten v současné době zahrnuje u kojenců, batolat a předškolních dětí očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, infekcím způsobeným kmenem Haemophillus influenzae typu B a hepatitidě B tzv. hexavakcínou, a očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Doporučovaným očkováním je pak očkování proti pneumokokovým nákazám.

Povinnost očkování dětí v souvislosti s jejich docházkou do mateřské školy, upravuje zákon číslo 258/2000 Sb. – Zákon o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Jeho paragraf číslo 50 hovoří:

§ 50- Poskytovatel služby péče o dítě v dětské skupině75) a dále právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která provozuje v provozovně živnost nebo v případě právnické osoby též jinou činnost, v jejíž náplni je péče o děti do 3 let věku, nebo mateřská škola, s výjimkou zařízení uvedených v § 46 odst. 4 větě druhé a zařízení, do nichž je docházka povinná, mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.

Autor: Jiří Kordovaník

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč

Stavební zámečníci Stavební zámečníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem výhodou., Výroba a sestavování ocelových forem., Způsob prvního kontaktu zájemce o volné pracovní místo telefonicky od 7 - 14 hodin nebo osobně 9 - 13 hodin.. Pracoviště: Psg a. s. - sídlo, Napajedelská, č.p. 1637, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Jana Dvorníková, +420 576 015 111(9-14hod.),Ing.Madler:731 424 000.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na dohodu, vhodná pro SD nebo jako přivýdělek pro maminky na RD. Jedná se o úklid kanceláří.. Pracoviště: Průmyslová zóna kvítkovice-napajedla, J. Jabůrkové, č.p. 308, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Petra Koutská, +420 606 710 920.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Dělník plastikářské výroby (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: obsluha linek na výrobu podlahových krytin, technických fólií a izolačních fólií., Požadujeme:vyučení v oboru plastikář výhodou; , základní znalost práce na PC; spolehlivost, samostatnost, flexibilita, zodpovědnost; výhodou je oprávnění k řízení VZV. , Nabízíme: zázemí silné výrobní společnosti;výhody sociálního programu Fatra, a.s. a skupiny Agrofert (příplatky za směnnost nad rámec zákona, příspěvek na podnikové stravování, příspěvek na penzijní pojištění, týden dovolené navíc firemní akce a další benefity);místo výkonu práce Napajedla; práce v 3 směnném nebo nepřetržitém režimu.. Pracoviště: Fatra, a. s. - napajedla - sídlo, třída Tomáše Bati, č.p. 1541, 763 61 Napajedla. Informace: Blanka Hrabinová, +420 577 502 225.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč

Chemičtí technici technologové, normovači a pracovníci v příbuzných oborech TECHNOLOG. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: dohled nad dodržováním technologických postupů výroby; tvorba – úpravy pracovní a výrobkové dokumentace; vedení technologických zkoušek při vývoji a inovaci produktů; úzká komunikace se zákazníky/partnery, řešení otázek kvality výroby; vedení statistik o výrobním procesu; , technická podpora prodeje; sledování materiálových a strojních trendů, návštěvy veletrhů/dodavatelů/zákazníků., Požadujeme: VŠ vzdělání technického směru se zaměřením na plasty výhodou; znalost AJ výhodou; schopnost odborně vést obsluhy výrobního zařízení; znalost analytických postupů výhodou (např. DoE); komunikativnost, samostatnost, flexibilita, schopnost práce v kolektivu; práce na PC; ŘP sk. B., Nabízíme: profesní seberealizaci v obchodně-výrobní společnosti; výhody sociálního programu společnosti Fatra, a.s. a skupiny Agrofert.. Pracoviště: Fatra, a. s. - napajedla - sídlo, třída Tomáše Bati, č.p. 1541, 763 61 Napajedla. Informace: Blanka Hrabinová, +420 577 502 225.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
5

V části Centrálního parku platí zákaz venčení psů. Kvůli exkrementům

Fotografie k seriálu Proměny zlínského náměstí.
10

Vliv podnikatele i starosty: za Baťů se náměstí změnilo k nepoznání

Zlíňané nemají jasno: byla by lepší kašna, nebo nový dům?

Současná podoba zlínského náměstí Míru pochází z konce 80. let. „Toto řešení je už nedostatečné jak svou fyzickou životností, tak i ideově,“ uvedl vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu Ivo Tuček.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Sloučení oddělení způsobilo rozruch

Zlínská nemocnice se sžívá se sloučením pracoviště nukleární medicíny a oddělení zobrazovacích metod (radiologie). Vedení sází na výhody takového kroku. Zda to budou změny k lepšímu, ukáže čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT