VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče na Slovácku nesouhlasí s povinným očkováním dětí

Slovácko – Když nedám mé dítě očkovat, nevezmou mi ho do školky. Tato skutečnost, společně s mnoha dalšími, které souvisí s povinným očkováním dětí, je trnem v oku mnoha lidem na Slovácku. Těm se nelíbí, že jsou doslova nuceni nechávat své potomky očkovat a raději by upřednostnili možnost svobodné volby. Jedním z kritiků je i Renata B. z Uherského Hradiště, která zastává názor, že rodiče nesou odpovědnost za své dítě a měli by si tak sami rozhodnout, jestli jej budou očkovat či ne.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

HLASOVALI JSTE V ANKETĚ Očkování dětí - povinně nebo na zvážení rodičů

„Pokud nenaočkuji své dítě, tak mi hrozí pokuta. A co navíc nechápu, že mé dítě nebude moci jít do školky," uvedla mladá maminka, která nechce zveřejnit své celé jméno, jelikož jsou s touto problematikou spojené nemalé sankce, redakce jej má ale k dispozici. Sama má malého chlapečka, který se narodil o dva měsíce dříve.

„Máme menší problémy a z toho důvodu jsem zažádala o odklad očkování. Ovšem vidím, že pokud zažádáte o takový odklad, anebo se jen zmíníte, že z něj máte strach, automaticky se zařazujete mezi problémové rodiče a následně vám to lékař u každé návštěvy dá pocítit. Nakonec vám řekne, že vaše dítě umře, protože přeci není naočkované. Ať raději nechodíte na internet a nic o tom nečtete. V nejhorším případě vás udá na sociálku," postěžovala si Slováckému deníku Renata B. A že není na Slovácku ani zdaleka jedinou, potvrdila rovněž anketa, kterou Slovácký deník na svých stránkách uskutečnil. V ní během pouhých 24 hodin hlasovalo 654 čtenářů. Drtivá většina z nich (568) vyjádřila svůj nesouhlas s povinným očkováním, přičemž větší část uvedla, že by si rodiče měli o očkování rozhodovat sami. Naopak svůj souhlas s povinným očkováním vyjádřilo 86 hlasujících.

Proč je povinné očkování důležité, vysvětlil před časem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Povinné očkování má zcela zásadní význam pro ochranu populace před šířením smrtelně nebezpečných chorob. Povinným očkováním dosahuje Česká republika vysoké proočkovanosti a kolektivní imunity. Tento stav zároveň chrání i ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou, nebo se u nich po očkování nevytvořila dostatečná imunita. Ročně se podaří díky očkování v Česku zabránit až 150 tisícům onemocnění nákazami a až 500 úmrtím na tyto infekce," uvedl ministr zdravotnictví. Díky povinnému pravidelnému očkování, jeho kontrole a vysoké proočkovanosti, se navíc v ČR údajně podařilo zcela eliminovat například výskyt přenosné dětské obrny a záškrtu.

A podobný postoj jako ministerstvo zastávají také lékaři Uherskohradišťské nemocnice. Podle doktorky tamějšího dětského oddělení Moniky Šohajkové je odmítání očkování dokonce trendem současné doby. „Rodiče na základě více či méně podložených argumentů odmítají očkovat své dítě z důvodu nežádoucích účinků aplikovaných vakcín. Nicméně před zahájením očkování dostávají informace o nejčastějších nežádoucích účincích aplikovaných vakcín, kterými jsou přechodná bolestivost v místě vpichu, zarudnutí, otok, místní zvětšení lymfatických uzlin, neklid, nechutenství, zvýšená teplota či někdy přechodný lehký výsev vyrážky," popsala aktuální situaci Monika Šohajková. A zároveň podotkla, že primárním zájmem pediatrů je chránit zdraví a životy dětí a právě tuto ochranu u nás poskytuje především očkování. Ti rodiče, kteří přece jen z nejrůznějších důvodů očkování odmítají či kteří požadují změnu doby zahájení očkování, jsou lékaři povinni seznámit s riziky takového rozhodnutí.

„Samozřejmě je nemůžeme k tomu nutit násilím. V případě požadování změny očkovacího schématu, či při úplném odmítání očkování, rodiče podepisují za přítomnosti dalšího svědka negativní revers, kde je většina závažných rizik a důsledků pro dítě uvedena. Takto neočkované dítě nemůže být přijato do dětského kolektivu, a proto je dle platné legislativy další postup v kompetenci školních a předškolních zařízení," vysvětlila Monika Šohajková. A právě nemožnost dítěte v takovém případě nastoupit do školky, se jeví podivná zmíněné mamince z Uherského Hradiště. „To vůbec nechápu. Své vrstevníky bude stejně potkávat v obchodních domech či na hřišti. A přece když bude mít mé dítě nějakou závažnou nemoc, určitě bych ho sama do školky ani nedávala, protože tam chytne každý bacil," vyjádřila svůj postoj Renata B.

Povinným očkováním dětí u nás se vloni zabýval dokonce Ústavní soud. Ten potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví může očkování dětí nařizovat a za vyhýbání se této povinnosti má zákonným zástupcům i nadále hrozit pokuta až 10 tisíc korun.

Povinné očkování dětí se u nás řídí platným očkovacím kalendářem. Ten v současné době zahrnuje u kojenců, batolat a předškolních dětí očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, infekcím způsobeným kmenem Haemophillus influenzae typu B a hepatitidě B tzv. hexavakcínou, a očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Doporučovaným očkováním je pak očkování proti pneumokokovým nákazám.

Povinnost očkování dětí v souvislosti s jejich docházkou do mateřské školy, upravuje zákon číslo 258/2000 Sb. – Zákon o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Jeho paragraf číslo 50 hovoří:

§ 50- Poskytovatel služby péče o dítě v dětské skupině75) a dále právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která provozuje v provozovně živnost nebo v případě právnické osoby též jinou činnost, v jejíž náplni je péče o děti do 3 let věku, nebo mateřská škola, s výjimkou zařízení uvedených v § 46 odst. 4 větě druhé a zařízení, do nichž je docházka povinná, mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.

Autor: Jiří Kordovaník

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 15 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště v rámci provozoven zaměstnavatele ve Zlínském kraji., Obsluha automatického lisu, odebírání výlisků od vtoků a vizuální kontrola výlisků, kompletace a balení dle balícího předpisu evidence., Pracovitost, spolehlivost, dobrá manuální zručnost, čistý trestní rejstřík., , Zaměstnavatele kontaktovat telefonicky v pracovní dny od 7 - 15 hodin, e-mailem: mzdy@zelinger.cz nebo osobně od 7 - 15 hodin.. Pracoviště: Zelinger plast s.r.o. - sídlo, 763 02 Zlín 4. Informace: Irena HELÍSKOVÁ, +420 778 441 216.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 120 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel Řidiči stavebních strojů JBC a UNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: výhodou platný strojnický průkaz na řízení stavebních strojů. Pokud není, po vzájemné dohodě umožníme a uhradíme náklady na získání profesního oprávnění., Náplň práce: provádění zemních stavebních prací prostřednictvím stavebních strojů. , , Výhody: možnost ubytování. Pracoviště: Zlínstav, a. s. - sídlo, Bartošova, č.p. 5532, 760 01 Zlín 1. Informace: Alena Zámečníčková, .

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 16100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - práce s hotelovým systémem , - komplexní servis klientům , - každodenní komunikace s klienty a ostatními odděleními hotelu , - administrativa spojená s pozicí recepční, - nepřetržitý provoz, 12h směny, Požadujeme: , - příjemné vystupování a komunikativnost, - časová flexibilita, dobrá organizace práce, logické uvažování , - vysoké pracovní nasazení, ochota učit se novým věcem , - znalost práce na PC , - reprezentativní vzhled a chování , - týmové založení, Výhody: možnost ubytování, sleva na stravování, sleva na wellness. Pracoviště: Bolander s.r.o. - hotel harmonie, Jurkovičova alej, č.p. 857, 763 26 Luhačovice. Informace: Martina Molek Lacigová, +420 773 761 081.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 120 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatelé. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: pečovatelské úkony - především senioři, Požadavky: řidičský průkaz skupiny B / aktivní řidič, Absolvovaný kurz Pracovník v sociálních službách je VÝHODOU. Pracoviště: Pečovatelská služba napajedla, příspěvková organizace, Pod Kalvárií, č.p. 90, 763 61 Napajedla. Informace: Mgr. Irena Horková, +420 604 235 069.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stále k nezastavení je i po víkendu rallyeový závodník Martin Vopatřil
4

Vopatřilovi stihl během závodu tleskat i navigátor

Při nehodě byl zraněn řidič skútru
4

Při nehodě v Lípě byl zraněn řidič skútru

Pokusíme se vrátit zlínským fanouškům radost z hokeje, vzkazuje Libor Kožík

ROZHOVOR/ Marketingový manažer Aukro Berani Zlín Libor Kožík si dává na narozeninové párty, která má být v průběhu celé sezony, záležet.  

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vzdělávání na hotelovce vede bývalá manažerka pětihvězdičkového hotelu

Stát se letuškou. To byl od dětství sen teď už dvaatřicetileté Barbory Gregorové z Otrokovic. Namísto toho se ale usmívá na zákazníky a hlavně se také snaží ke gastronomii přimět a udržet u ní mládež. A to zejména studenty zlínské střední hotelové školy, kde coby učitelka působí a předává své bohaté zkušenosti budoucí generaci restauratérů, hoteliérů či letušek.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT