Návštěvníci si mohli prohlédnout přes sto historických vozů, ale také se pobavit při různých soutěžích, například při jízdě na historickém kole, střelbě z laserové pušky na terč, odhadu hmotnosti salámu.

K poslechu zahráli mladí hudebníci z Black Melody Jazzbandu. Sraz Kmotrů provázeli soutěže za které mohli lidé, kteří se zaregistrovali dostat odměnu. Pokud návštěvník přišel v dobovém oblečení mohl se zúčastnit módní přehlídky, za kterou byla rovněž odměna.

Podle Vratislava Krejčíře z kroměřížského Veterán klubu, který akci spolupořádal, bylo na kroměřížském náměstí přes sto účastníků.

„Je povinná registrace předem, ale vždycky se stane, že někdo přijede bez ní, letos tu bylo sto dva registrovaných posádek z toho šedesát osm vozidel a třicet čtyři motocyklů plus dalších třicet neregistrovaných," řekl Krejčíř.

Většinou byli z nejbližšího okolí, ale přijeli také závodníci z Čech. „Dokonce máme tu účastníka z Itálie, který přijel na retro skútru Piaggio Vespa. Máme tu i partnery z piešťanského klubu, kteří se účastní našich akcí a my zase jejich," přiblížil organizátor. Soutěž vozidel měla několik kategorií. „Máme čtyři hlavní kategorie, ale dohromady je daleko víc. Například soutěž o nejlepší dámskou posádku, nejvzdálenějšího účastníka, dále také nejmladšího nejstaršího, soutěž elegance a podobně," vyjmenoval organizátor.

Podle něj měli dvě trasy po Kroměřížsku. „Jsou vyhodnocené, máme dvě stanoviště po jedné trase, které jsou hodnocené body a další trasa se jede na čas, je to takzvaná jízda pravidelnosti. Účastník si stanoví čas, kdy přijede a podle časového rozdílu je ohodnocen. Na náměstí byla také jízda zručnosti, která byla také bodově ohodnocena,"uzavírá Krejčíř.

Autor: Jana Přikrylová