Zkušenost s požitím houbiček má například osmadvacetiletý muž z Kroměříže, který se o ni podělil s Deníkem. Sušené houbičky prý vyzkoušel asi před pěti lety s partou přátel.

„Věci kolem mě měly různé tvary, všechno se měnilo a bylo pestré. Obličeje kamarádů mi přišly hrozně směsné, někdy ale až děsivé. Člověk musí být absolutně v klidu, jakýkoliv stres může vyvolat nečekaný zvrat," líčí muž.

Podle odborníků se u nás vyskytují dvě základní skupiny těchto hub: jeden z druhů roste hlavně na okrajích lesů a pařezech, druhý pak spíš na loukách. Lidé je poznají podle malého vzrůstu a čokoládově zbarvených lupenů pod kloboukem.

Stejně jako ostatní houby potřebují lysohlávky pro svůj růst dostatek vláhy. „Jsou také chladnomilné, takže začínají růst právě až od poloviny září do listopadu," upřesnil mykolog Jan Borovička z České mykologické společnosti.

Sběrače však varuje před záměnou s čepičatkou jehličnanovou, která je totiž smrtelně jedovatá. Podle mykologa dokonce obsahuje stejně silný jed jako muchomůrka zelená.

Po pozření jedlé lysohlávky se podle odborníků člověk dostává do stavu změny vědomí, jedná se totiž o přírodní halucinogenní drogu. „Pocity mohou být zajímavé a příjemné, ale může také nastat situace, kdy se stav promění ve velmi nepříjemný a vyústí třeba i v psychózu," upozornil mykolog.

Podle něj se lze houbičkami snadno předávkovat, velmi těžko se totiž odhaduje síla účinnosti konkrétní plodnice. Záleží nejen na lokalitě, kde houba roste, ale také na skladování a formě užití.

„Předávkování vede k dlouhému a těžkému drogovému stavu. Je také rozdíl, když s houbou člověk experimentuje najezený nebo nalačno. Faktorů, které stav ovlivňují, je zkrátka hodně," podotkl Borovička.

Lidé, kterým se pod vlivem halucinogenů udělá nevolno, by měli okamžitě vyhledat lékaře. Podle odborníka je důležité se stavem nakládat rozumně a pozvolna.

„Jakékoliv výkyvy nálad mohou vyvolat potíže. Takového člověka bychom měli hlavně uklidnit. Uvádí se, že může pomoci diazepam, rozhodně je ale lepší poradit se s lékařem," doporučil Borovička.

Podle primářky Adély Stoklasové z toxirehabili­tačního oddělení kroměřížské psychiatrické léčebny se první účinky houby objevují po dvaceti minutách jejího užití a působit může i několik hodin.

„Pokud se sušená nasype do polévky nebo omáčky, urychlí se vstřebávání a účinky nastupují třeba už po pěti až deseti minutách," vysvětlila lékařka.

Vyvolat podle ní mohou zrakové, sluchové nebo i hmatové halucinace. Projevují se zarudnutím obličeje, rozšířením zornic, pocením, bolesti hlavy nebo třesy.

„Naši pacienti spíš užívají lysohlávky jako doplněk jiných drog. Nesetkala jsem se s člověkem, který by se léčil čistě se závislostí na nich," tvrdí Stoklasová.

Kroměřížská nemocnice ani policisté v regionu letos zatím neevidují žádný případ spojený s lysohlávkami. Policejní mluvčí Simona Kyšnerová však potvrzuje, že přechovávání většího množství těchto hub je nezákonné.

„Maximální množství přechovávání pro vlastní potřebu je do čtyřiceti plodnic této houby. Podstatné však je, jaké množství účinné látky je v houbách obsaženo," dodala Kyšnerová.