Jejím soupeřem bude příští víkend předseda Agrodružstva Postoupky, dvaašedesátiletý Jan Hašek, kterému dalo hlas 16,07 % voličů. Hlasování se zúčastnilo 34,49 % registrovaných voličů.

Lidovecká kandidátka Šárka Jelínková je překvapivou vítězkou prvního kola. Ředitelce Centra pro seniory Zahrada v Bystřici pod Hostýnem dalo hlas 16,94 % voličů a o necelé procento tak porazila Jana Haška.

„Čím déle trvala kampaň, tím více jsem věřila, že by aspoň postup do druhého kola mohl vyjít, měla jsem hodně pozitivních ohlasů. A nakonec to dopadlo ještě lépe," radovala se pro Deník vítězka prvního kola.

Výsledky voleb sledovala se spolustraníky v krajské kanceláři KDU-ČSL ve Zlíně.

„Pokračování kampaně před druhým kolem budeme ještě plánovat, čeká nás teď i vyjednávání o výsledku krajských voleb, ale určitě chci i nadále vést osobní kampaň a vyjet do regionů, včetně obcí na Vyškovsku," dodala Šárka Jelínková, která se díky výsledku letošních voleb stala i novou členkou krajského zastupitelstva.

Roli jednoho z favoritů splnil v senátních volbách kandidát hnutí ANO Jan Hašek. Předseda Agrodružstva Postoupky získal 16,07 % hlasů a skončil tak o necelé procento druhý.

„Určitě je pro mě příznivá zpráva, že mi voliči dali tolik hlasů, je to pro mě velká čest a chci jim za to poděkovat," řekl pro Deník úspěšný senátorský kandidát.

Výsledky voleb sleduje v sobotu navečer společně s dalšími politiky hnutí ANO na zámku ve Zlíně, a už začíná pomalu plánovat pokračování kampaně před druhým kolem.

„Moje protikandidátka je velmi silná, má podporu tradiční politické strany s věrnou účastí voličů, nicméně věřím, že mě může podpořit dostatečný počet lidí, abych ve druhém kole uspěl," dodal Jan Hašek.

Na třetím místě skončila v senátních volbách bývalá starostka Kroměříže a nynější ředitelka tamního Domu kultury Daniela Hebnarová v barvách ODS. Hlas jí dalo 14,44 procenta voličů.

„Samozřejmě, že mě mrzí, že jsem do druhého kola nepostoupila, ale takové jsou volby. Jsou o lidech, kteří si volí své kandidáty. Samozřejmě bych ráda popřála hodně štěstí postupujícím a co se týče mé případné podpory ve druhém kole, jelikož reprezentuji určitou politickou stranu, tak je ještě předčasné o tom mluvit, závisí to na domluvě," řekla Deníku v sobotu navečer kandidátka občanských demokratů.

Ujistila také, že její politická kariéra určitě nekončí.

„V politice se angažuji už dvacet let a určitě budu pokračovat," dodala Daniela Hebnarová.

Neúspěchem skončily senátní volby na Kroměřížsku pro ČSSD, která zde obhajovala křeslo po končícím senátoru Miloši Malém. Její letošní kandidát, místostarosta Holešova Jaroslav Chmelař ale skončil až pátý se ziskem 11,76 % hlasů, a předstihla ho třeba i kandidátka KSČM Eva Badinková.

„Co k tomu říct? Je to hodně vyrovnané, v Holešově jsem měl silnou podporu, ale byla nízká účast voličů, přišlo jich jen necelých tisíc," připomněl pro Deník Jaroslav Chmelař.

Pole kandidátů na uvolněné senátní křeslo bylo podle něj široké a vyrovnané. „Postupujícím i já přeji mnoho štěstí a samozřejmě půjdu volit i v druhém kole," ujistil holešovský místostarosta.

Výsledek senátních voleb na KroměřížskuZdroj: DENÍK/redakce

Výsledky 1. kola voleb do Senátu PČR ve volebním obvodu 76 Kroměříž

Číslo příjmení, jméno volební strana politická příslušnost počty hlasů 1. kolo % hlasů 1. kolo
3 Jelínková Šárka KDU-ČSL KDU-ČSL 5 197 16,94
6 Hašek Jan ANO 2011 BEZPP 4 929 16,07
8 Hebnarová Daniela ODS ODS 4 429 14,44
7 Badinková Eva KSČM KSČM 3 813 12,43
1 Chmelař Jaroslav ČSSD ČSSD 3 609 11,76
9 Zlámal Zdeněk NEZ BEZPP 3 441 11,22
4 Škrabal Vojtěch STAN BEZPP 3 469 11,31
5 Novák Josef SPO SPO 1 135 3,70
2 Šico Petr BEZPP 643 2,09

Šárka Jelínková (48 let; KDU-ČSL) – od roku 2011 ředitelka domova pro seniory v Bystřici pod Hostýnem, od roku 2006 bystřická zastupitelka. Mezi lety 2006 a 2010 byla také radní města. Po maturitě vystudovala pedagogickou nástavbu a později ještě vychovatelství na Univerzitě Palackého v Olomouci (1996). Celý život se pohybuje v sociálních službách. Začínala na Hostýně, kde se vypracovala na vedoucí vychovatelku, později zastávala obdobnou pozici v domově pro hendikepované ve Chvalčově, mezi roky 2000 a 2008 vedla Domov pro osoby se zdravotním postižením Barborka v Kroměříži. Členkou lidové strany je od roku 1991, v současnosti mj. předsedá kroměřížské krajské organizaci strany.

Jan Hašek (62 let; nestraník za ANO 2011) – od roku 1994 vede kroměřížskou okresní agrární komoru, od roku 1993 předsedá Agrodružstvu Postoupky. Od roku 2002 také působí ve vedení Agrární komory ČR, v současnosti je členem představenstva, kde zastupuje Zlínský kraj. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Litoměřicích a Vysokou školu zemědělskou v Praze (1978). Celý život působí v zemědělství, začínal jako zootechnik v JZD Družba Kroměříž, koncem 80. let byl hlavním zootechnikem kroměřížské okresní zemědělské správy, mezi lety 1989 a 1993 pracoval jako výrobní náměstek kroměřížského zemědělského družstva. Je ženatý, má dvě dospělé děti.