Kolem vozů, zaparkovaných na obdiv, bez ustání kroužily zástupy zvědavců. „To jsou jiné kapoty, než na které jsme zvyklí teď. Podívej, jak se otevírají," pobízí starší muž svého společníka.

Obdivné povzdechy vzbuzovala auta všech tvarů, barev i stáří. „Přijelo celkem sto pět aut. Dvě z nich se ale po cestě porouchaly. K vidění jsou vozy od roku 1901 až po sedmdesátá léta," přibližuje technický ředitel rallye Martin Dlhopolček. Příchozím přiblížil, že skladba značek aut je opravdu pestrá. Nechyběly vozy Aero, Tatra, Walter, BMW, Rolls Royce ani Chevrolet.

O bezchybné fungování celé rallye se stará společně se svou rodinou. Vybírají rovněž i pokaždé jinou trasu. „Chceme, aby vyjížďka nebyla pro účastníky jednotvárná. Na této straně jsme nikdy nebyli a jsem rád, že jsme objevili nádhernou cestu kolem Bystřičky," popisuje Dlhopolček. Nezapomněl pochválit ani prostředí vsetínského náměstí. „Je úžasné, že máme místo, kde můžeme auta vystavit. Určitě sem zase někdy zajedeme," plánuje.

Na Valašsko zavítal se svou Tatrou z roku 1970, která po deseti letech renovace vyjela na svůj první výlet. „Tak dlouho jsme ji opravovali hlavně kvůli opravám dalších aut, které nám do toho přišly," podotýká.

Startovní pole spolu s rodinou obohatil i o další kuriozitu. „Přijeli jsme i s nejmladším účastníkem. Pětiměsíčního syna vezeme v sedačce," popisuje. Nejdůležitější místnost u něj doma je podle jeho slov garáž. „V rodině máme celkem šest historických aut, čtyři ještě čekají na opravu. Jezdím já, otec, švagr i jeho dvě děti," dodává se smíchem.

Vyjížďky se potřetí zúčastnila také Libuše Šulcová z Průhonic. Na motorce se sajdkárou ji doprovázela kamarádka Jana Szathmaryová. „Bez ní by to nešlo. Jízda na sajdkáře totiž není jednoduchá a to zvláště v zatáčkách. Vyžaduje spolupráci, vyklánění i nějakou tu modřinu," odhaluje řidička. Motorka má pro ni nevyčíslitelnou hodnotu. Z náhradních součástek ji sestavil její manžel. „Je to dar nad dary. Je to to nejlepší, co mi mohl odkázat," tvrdí.

Nadšená motorkářka jezdí už od mládí. Po krátké přestávce se k řízení vrátila v roce 1994. Za sebou má přitom už šedesát až sedmdesát rallye. „zdejší krajina je ale nádherná. Působí na duši jako balzám," dodává.

Účastníci rallye po průjezdem Vsetína zamířili do Karolinky, odkud následovala Bílá jako finálová zastávka první etapy. V sobotu ve své jízdě pokračovali na Slovensku.