VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězeň gulagu, osvoboditel i nepohodlný důstojník. Ivan Solovka odpovídal ON-LINE

Když mu bylo šestnáct let, utekl před Maďary z rodné Podkarpatské Rusi do Sovětského svazu. Psal se rok 1939, Ivan Solovka se cítil být Čechoslovákem a chtěl usilovat o obnovení své vlasti, kterou rozbilo nacistické Německo.

20.4.2015
SDÍLEJ:

Ivan SolovkaFoto: Stopy paměti

Místo toho ale dospívajícího mladíka drobné postavy čekalo věznění v sovětském gulagu a tři roky tvrdých prací.

Situace se obrátila až v roce 1943, kdy společně s ostatními vězněnými Čechoslováky dostal šanci podílet se na formování československé zahraniční armády v Buzuluku.

Jako spojař I. dělostřeleckého oddílu Československé armádní brigády se účastnil bojů o Kyjev i karpatsko-dukelské operace.

V květnu 1945, v jednadvaceti letech, se dočkal. Československé jednotky osvobozovaly Hanou, se kterou Ivan Solovka následně spojil svůj život.

Držitel Československého válečného kříže, medaile Za chrabrost a řady dalších vojenských poct Ivan Solovka bude exkluzivním hostem on-line rozhovoru Deníku.

O svém nelehkém osudu, válečných i poválečných letech i dalších životních peripetiích si se čtenáři regionálního Deníku povídal v úterý 21. dubna od 14 hodin přímo z léčebny pro válečné veterány, která sídlí v Klášterním Hradisku v Olomouci.

ON-LINE rozhovor najdete ZDE

Ivan Solovka

► narodil se 6. září 1923 v městě Volové (dnes Mižhirja) v Podkarpatské Rusi, která v té době byla součástí Československa
► měl těžké dětství v čase světové hospodářské krize. Pocházel z chudých poměrů a i přes vynikající prospěch ve škole tak musel pracovat jako pomocný dělník na pile
Ivan Solovka► po obsazení Podkarpatské Rusi Maďarskem v roce 1939 se rozhodl společně s přáteli utéct do Sovětského svazu, bylo mu tehdy 16 let
► po přechodu hranic celou skupinu zadrželi a zatkli sovětští pohraničníci
► v červnu 1940 byl jako mladistvý za nelegální přechod hranic odsouzen ke třem rokům v pracovních táborech. Putoval do gulagu, spolu s ostatními vězni stavěli železniční trať z Kotlasu do Vorkuty
► propuštěn byl až na konci roku 1942, a dostal se do nově vznikající československé zahraniční armády v Buzuluku
► po výcviku v Buzuluku a Novochopersku byl nasazen do 1. dělostřeleckého oddílu československé brigády jako spojař
► účastnil se bojů o Kyjev i karpatsko-dukelské operace. S vojsky pak postupoval až do Prahy
► stal se členem Československé obce legionářské, dlouho byl předsedou její pobočky v Olomouckém kraji
► po válce studoval v důstojnické škole v Hranicích. Získal hodnost plukovníka
► v prosinci 1952 se stal členem KSČ, při stranických prověrkách v roce 1970 byl ze strany vyškrtnut a o čtyři roky později byl propuštěn z armády jako „nevyhovující"
► měl problém sehnat zaměstnání, nakonec nastoupil jako osvětlovač v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci-Hodolanech, kde působil až do svého odchodu do důchodu
► nyní žije v léčebně dlouhodobě nemocných pro válečné veterány v Klášterním Hradisku v Olomouci
► za své nasazení dostal státní vyznamenání Československý válečný kříž, medaili Za chrabrost, vyznamenání Za osvobození Biele Cerkve a Kyjeva, Polský válečný kříž za boje u Torčina

Autor: Martin Dostál

20.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Spořitelna na Jižních Svazích končí. Stěhuje se do areálu Svitu

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

V tištěném středečním vydání Zlínského deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT