Policie stíhá pětatřicetiletého místního občana Romana F. za zvlášť závažný zločin vraždy. V případě, že muž bude pravomocně odsouzen, hrozí mu, že ve vězení stráví až dvacet let. Právě z důvodu, že je obviněný ohrožen vysokým trestem odnětí svobody, jej poslal dnes Okresní soud ve Zlíně do vazby.

„Můžu potvrdit, že je ve vazbě," sdělil krajský státní zástupce Roman Kafka. Roman F. tak zřejmě bude vazebně stíhán až do hlavního líčení. Případ je ale na samém začátku vyšetřování. Podle policie Roman F. ze začátku vyšetřování spolupracoval a k činu se doznal, posléze však dle vyjádření krajského mluvčího policie Pavla Stránského, odmítl vypovídat.

Přiznal se, že svého bratra Miroslava zabil údery sekerou a židlí do hlavy. Poté jeho tělo odklidil do postele v pokoji, kde spal i on. Druhý den, když se matka sháněla po jeho bratrovi, jí sdělil, že je tuhý. Ona se s tím spokojila. Za pár dní v domku zemřela na selhání srdce. Roman F. svou matku položil na zem v pokoji, kde již spával s mrtvým bratrem.

Teprve až nesnesitelný pach rozkládajících se těl jej donutil, aby si přestěhoval postel do jiné místnosti. Policii však na zločin a úmrtí matky přivedli až všímaví sousedé, kteří Miroslava F. a jeho matku Marii F. dlouho neviděli. Policie při šetření nalezla v domě hrůzy obě mrtvoly.

„Zpočátku jsme prověřovali hypotézu, že za smrtí obou osob stojí jediný přeživší obyvatel domu. Avšak soudní lékaři po provedené soudní pitvě konstatovali násilnou smrt pouze v případě zesnulého šestatřicetiletého muže, u jeho devětapadesátileté matky šlo o smrt z přirozených příčin," vysvětlil krajský policejní mluvčí Pavel Stránský.

Motivem k vraždě byla podle něj zřejmě hádka obou bratrů v alkoholovém opojení. Podle místních, oba bratři i jejich matka alkoholu holdovali, v době zadržení měl obviněný v krvi téměř tři promile.

Rodina žila v otřesných podmínkách, v rozpadlém domě, bez elektřiny a plynu. Všude v domku je nepředstavitelný nepořádek a špína.

Případ otřásl celou Bystřicí pod Hostýnem. V místní části Rychlov, kde k činu došlo, je hlavním tématem všech debat.

Soused Bohumil Chalupa litoval matky obou bratrů. On sám pohřešoval Marii F., podle svých slov ji téměř 14 dní neviděl vycházet z domu. Proto zavolal policii. „Je jí škoda, že zemřela. Společně jsme neměli sousedské problémy, oni si hleděli svého, občas si na dvorku zazpívali," přiblížil soused.

Prozradil, že celá rodina hodně pila. Podle něj Miroslav i Roman F. nepracovali, jejich matka je živila z důchodu.Totéž potvrdila i prodavačka z místní prodejny potravin.

„Naposledy jsme jejich matku viděli 19. prosince. Přišla do obchodu a byla opilá a mimo. Vykládala, že syn je mrtvý, nikdo jí nevěřil. Museli jsme jí odnést nákup k pokladně," vzpomínala prodavačka.

„Od té doby ji nikdo neviděl, ani Miroslava F.

Rodina žila v domku od osmdesátých let. Oba bratři od útlého dětství. Před dvaceti lety zemřel jejich otec, podle místních také za záhadných okolností. „Údajně se vyvrátil na dvorku a byl mrtvý," doplnila místní žena.