Tento teroristický útok však nebyl jediný. Belgičané zažili další krvavou lázeň také v metru, ve čtvrti Maelbeek, v blízkosti unijních institucí. Zde zahynulo zde 20 lidí. Informace o počtu mrtvých potvrdil bruselský starosta Teroristické útoky z úterního rána zasáhly citelně i do života zlínské europoslankyně Martiny Dlabajové (na snímku). V době, kdy se ozvaly na letišti v Bruselu exploze, byla právě na cestě do belgického hlavního města. Mířila na důležité hlasování o své zprávě o hospodaření Evropské komise za rok 2014.

„V Bruselu pracují naše kolegyně a kolegové z týmu paní poslankyně i další kolegové a přátelé. Situace je tam nepřehledná a přibývají další útoky v metru. Všichni naši spolupracovníci jsou v pořádku, ale nevíme, co se bude dít dále," komentovala za Martinu Dlabajovou tisková mluvčí Barbora Janečková. Euposlankyně podle ní musela zvolit náhradní leteckou trasu přes Düsseldorf a právě nastupovala do letadla. Martina Dlabajová, europoslankyně za ANO ze Zlína

Po příletu poslankyně do Düsseldorfu se Deníku podařilo se s ní spojit.

„Dnešní den začínal stejně jako každý, kdy odlétám do Bruselu, vstávala jsem ve čtyři hodiny ráno a pak jsem se vydala do Vídně na letiště. Zprávu o útocích jsme se dozvěděli těsně před nástupem na palubu letadla, které mířilo právě tam.," přiblížila smutné úterní ráno europoslankyně Martina Dlabajová. Dodala, že jejich let byl zrušen. Ona se přesto rozhodla se do Bruselu dostat. „Dnešní jednání v europarlamentu byla zrušena, ale zítra mě čeká důležité hlasování o zprávě o hospodaření Evropské komise za rok 2014, rozhodla jsem se proto dostat co neblíže Bruselu," zmínila Martina Dlabajová. Nabízel se nejbližší let do Düsseldorfu, Martina tedy neváhala a na cestu do nebezpečné metropole současného dění se vydala. Její blízcí se o ni obávali.

„Všem jsem se snažila odpovědět na jejich zprávy, aby si nedělali o mne starosti. Snažím se žít beze strachu tak, aby neovládl můj život. Myslím si, že by se na takové útoky mělo reagovat tvrdým bezpečnostním opatřením a kontrolami. I když asi nic nezabrání skupině bláznů udělat to, co například dnes v Bruselu," komentovala situaci mladá zlínská europoslankyně. Ta také připomněla nelehkou situaci kolegů z parlamentu, ten je celý den neprodyšně uzavřen a ven ani dovnitř se nikdo nedostane.Paní Martina také přiblížila situaci svých kolegů v Parlamentu, se kterými je v kontaktu. „Museli zůstat v kancelářích a přitom jejich blízcí mohou být někde v ulicích Bruselu, musí to pro ně bát hrozné," soucítila s nimi Martina Dlabajová. „Ten dnešní den i ty následující budou těžké. Tyto dny ale přejdou a my zase najdeme sílu žít normální život. Musíme, protože kdyby to bylo naopak je to to, co teroristi chtějí. Kéž by každá taková událost přinesla Evropě posun co je důležité," přála si při cestování do Bruselu Martina Dlabajová.

Polčák zrušil let, do Bruselu se do Velikonoc nechystá

Měl být právě v době výbuchu na bruselském letišti jenže se rozhodl již minulý týden a letenku zrušil. „Byla to neuvěřitelná náhoda, zrušil jsem program v Bruselu i letenky, běhá mi z toho mráz po zádech, když si uvědomím, co se stalo, je to ohavnost," komentoval úterní teroristické útoky europoslanec Stanislav Polčák (na snímku). Stanislav Polčák.

„Asistenti, kteří jsou v Bruselu, mne informovali, že Parlamanet je hermeticky uzavřen, nikdo nesmí dovnitř ani ven. Všechna jednání na dnešek a zítřek byla zrušena. Podle všeho zřejmě to tak bude i po Velikonocích," informoval Stanislav Polčák. On sám má podle svých slov nedaleko parlamentu byt a minulý týden kousek od něj vyskákali vojáci z vozu a prováděli v okolí razii. „V takovém stavu žije Brusel již řadu měsíců, ne-li roků. Proto by se měla rozpoutat na úrovni států zásadní debata o odebírání občanství. Aby ti, kteří jsou jakkoliv spojení s teroristy nemohli legálně působit ne území EU, není možné, aby se zde volně mohli pohybovat," myslí si poslanec Evropského parlamentu Polčák. On sám se do Bruselu v nejbližších týdnech se nechystá. Částečně tím prý vyhoví i přání rodiny a hlavně své maminky. „Známí mi volali, nevěděli, že jsem zrušil let, dnešní den má trpkou příchuť," dodal.

Evropský parlament v Bruselu. Ilustrační foto.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu, jak ji nafotila při své únorové soukromé cestě redaktorka Zlínského deníku. FOTO: Deník/Jana Zavadilová

ON-LINE reportáž, zpravodajství a fotografie ze servru Deník.cz SLEDUJEME ZDE

Berg: Kdybych letěl, byl bych na letišti v době výbuchu

Vsetínský zastupitel a první místopředseda Strany zelených ve Zlínském kraji Michal Berg (na snímku) seděl právě ve vlaku mířícím do Bruselu, když belgickou metropolí otřásla série výbuchů na letišti a v metru. „Jel jsem na schůzku do centrály evropských Zelených," prozradil po poledni Deníku. V té době už byl na zpáteční cestě do České republiky. Michal Berg. Ilustrační foto.

Spoj, kterým do hlavního belgického města jel, byl těsně před cílem odkloněn do nedalekého Leuvenu. „Kdybych letěl letadlem, bych zřejmě na letišti právě v době výbuchu. Ale tím, že se snažím jezdit vlakem, se mi podařilo tomu vyhnout," líčil Michal Berg.

Jeho spoj měl do Bruselu dorazit po deváté hodině ráno. Tedy zhruba hodinu po ničivých explozích. Mimo jiné měl namířeno právě do městské čtvrti, kde sídlí evropské instituce. Právě zde v metru udeřili teroristé.

Zesílená bezpečnostní opatření byla podle Michala Berga ihned patrná prakticky na všech veřejných místech. „Dotčená oblast byla v Bruselu uzavřená, nedalo se tam dostat žádnou veřejnou dopravou ani jinak. I teď na cestě zpátky lze všude vidět zvýšenou přítomnost bezpečnostních složek. Vojáci a policisté jsou na jednotlivých nádražích," popsal Berg.

Související

V Česku je vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem 

Cestu do Belgie raději odložte. Brusel ministerstvo výslovně nedoporučuje 

Pachatelé útoků musí být potrestáni, vyzývá Sobotka. Prezident Zeman je otřesen

 Chovanec: Česku útok nehrozí. Bezpečnostní složky jsou přesto v pohotovosti

Policie zvýšila kvůli explozi v Bruselu ostrahu letišť i metra