Krtek žere škůdce a kypří půdu

Skutečný krtek není ani z poloviny tak roztomilý jako slavný krteček z animovaného seriálu. Krtci mají černou nebo šedou srst a výrazný čumáček. Jejich oči jsou velmi malé a schované v srsti. Pro krtka jsou charakteristické velké holé přední tlapky určené k hrabání.

V podzemí se cítí dobře, zato když se dostanou krtci na povrch, moc se neorientují, protože jsou prakticky slepí. Zato mají skvěle vyvinutý sluch a čich.

Kromě období rozmnožování na začátku jara mají krtci tendenci žít sami, takže ta spousta hromádek a tunelů na vaší zahrádce je pravděpodobně dílem pouze jednoho krtka.


Nahrává se anketa ...

„Krtci neustále stavějí nové chodby - dvakrát po sobě zpravidla žádný tunel nepoužívají,“ uvádí portál Better Homes & Gardners (BHG), který se zabývá radami pro domácnost a zahradu. Přítomnost krtka signalizují krtince – kulaté hromádky zeminy ve tvaru malé sopky.

Vedle požírání škůdců krtek provzdušňuje půdu. Většina pěstitelů také ví, že zemina z krtinců bývá velmi kvalitní a  bez zárodků plevelů, takže se hodí například pro předpěstování zeleniny.

Protože krtci jsou hrabaví hmyzožravci, umějí být na zahradě i užiteční. Živí se červy, larvami, mravenci, brouky a žížalami. Mají velmi rychlý metabolismus, takže spotřebují hodně potravy.

„Krtci mají tendenci jíst poměrně hodně. Někteří mohou každý den sežrat hmyz a larvy o hmotnosti až 70 procent toho, co sami váží,“ informuje zahradnický web Planet Natural.  Naopak není pravda, že by krtek užíral kořínky rostlin.

Krtkovo tunelování ničí rostliny

Všechny krtkovy kladné vlastnosti však trochu vyblednou, když se jeho vytrvalé a systematické budování podzemních chodeb začne podepisovat na stavu vegetace na zahrádce. Dokáže po sobě totiž zanechat opravdu pořádnou spoušť: živořící zeleninu, zbědované květiny i chřadnoucí stromky. Ačkoliv sám žere rostliny jen zřídkakdy, jeho tunelování ničí kořeny všem, které se vyskytují nad jeho trasou.

Krtci mohou přenášet blechy, klíšťata a dokonce i vzteklinu. Proto není dobré se živých či mrtvých krtků dotýkat nebo s nimi manipulovat.

Vyzrát na krtka není úplně jednoduché. Starý návod, který radil počíhat si na něj časně ráno, kdy je nejčilejší, a pak ho motykou vyhrábnout a usmrtit, se dnes příliš nedoporučuje.

Vedle vynaložené námahy, která zahrnuje brzké ranní vstávání, velkou trpělivost a dobrý postřeh, je potřeba vzít v úvahu, že i na krtka se vztahuje zákon na ochranu zvířat proti týrání. Za jeho porušení se uděluje pokuta ve výši desítek tisíc korun.

Zabíjet užitečné zvíře, které hubí škůdce, je navíc nesmysl. Proto je lepší krtka ze zahrady vypudit, nebo mu tam pobyt nedovolit.

close Plašiče vydávající zvuky a vibrace, které krtkům vadí, si můžete vyrobit i podomácku z PET lahví. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Plašiče vydávající zvuky a vibrace, které krtkům vadí, si můžete vyrobit i podomácku z PET lahví.

Zvuky, pachy nebo hlad

Velmi oblíbené a vcelku účinné jsou zvukové plašiče vydávající zvuky a vibrace, které krtkům vadí. Stačí kovové nebo plastové větrníky, které si můžete vyrobit i podomácku z PET lahví. Když je zapíchnete do krtkova tunelu, nepříjemný rachot se rozšíří i do dalších chodeb a může krtka vypudit.

Je možné i zainvestovat a koupit elektroakustické a ultrazvukové plašiče v obchodě. Odpuzovače generují zvukové vlny v nízkém kmitočtovém pásmu, které se šíří pod zemí v podobě vibrací, a krtek je nesnáší.

K dispozici jsou plašiče na baterie, ale i na solární napájení. S jejich pomocí ochráníte plochu až několika set metrů čtverečních a vedle krtka byste s jejich pomocí mohli vyhnat i hraboše a hryzce. Podle odborníků je dobré plašiče čas od času obměnit, aby jejich zvuku krtek nepřivykl.

Na odpuzovacím principu funguje i repelent. Pro citlivý krtkův čich jsou některé pachy nesnesitelné. Například přírodní repelent na bázi eukalyptu má podobu kuliček, které se vkládají do chodbiček. Existuje práškový i tekutý odpuzovač krtků – když je nasypete nebo nalijete do podzemní chodby, jejich pach se rychle rozšíří.

„Ne všechny repelenty jsou bezpečné pro děti a domácí mazlíčky,“ varuje web BHG. Proto je nutné dobře si pročíst složení přípravku a zvážit místo, kam jej umístit.

Krtka je možné i potrápit hladem. „Nejhumánnějším způsobem, jak se zbavit krtků, je použít prospěšné hmyzoparazitické hlístice, které se živí hmyzem tvořícím velkou část krtčí stravy,“ uvádí web BHG. Když krtci ztratí zdroj potravy, přestane pro ně být zahrada atraktivní. Tyto hlístice nejsou škodlivé pro člověka, zvířata ani rostliny.

close Kočka je predátor, který na krtka platí. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Kočka je predátor, který na krtka platí.

Domácí prostředky proti krtkovi

Vedle repelentů z obchodu existují i další pachy, které jsou krtkům protivné. „Výsadba určitých květin okolo zahrady nejen zkrášlí její vzhled, ale také odpudí krtky. Jsou to narcisy, měsíčky a další květiny a rostliny se silnou vůní,“ uvádí web pro kutily Bob Vila.

Mezi tyto rostliny patří také afrikány, pryšce, česnek či šalotka. Krtkům prý vadí i vůně čerstvé citronové kůry a listů ořešáku či černého bezu.

Kdo chová doma kočku, nebo mu přes zahrádku přebíhá kočka ze sousedství, má po ruce obávaného predátora, před nímž krtek neobstojí. Je však potřeba hlídat, aby si micka neudělala ze záhonů svůj záchůdek.

Mezi přírodní repelenty proti krtkům patří rovněž červená paprika, kajenský pepř, tabák nebo kávová sedlina.

Osvědčily se také chomáče vyčesané psí a kočičí srsti i kousky česnekových stroužků nebo tvarůžků – u těch však existuje riziko, že jejich aroma přivábí na vaši zahradu myši.

„Někteří zahrádkáři se úspěšně brání krtkům pomocí směsi smíchané z jednoho dílu octa a tří dílů vody. Směs ve spreji každých pár dní nanesou do otvorů krtkových chodbiček,“ píše web BHG. Při používání octa je však na místě opatrnost, protože by mohl zahubit okolní rostliny.

A když všechno selže, je tady ještě voda. K této metodě potřebujete jen funkční zahradní hadici. „Stačí strčit hadici do krtčí chodby a zapnout vodu na 10 až 15 minut,“ píše web Martha Stewart, který se zaměřuje na rady a tipy pro domácnost. Krtek se prý neutopí, ale uteče.

Krtek na zahradě:

Nejlepší je prevence

Nejefektivnějším způsobem boje proti krtkovi je vždy prevence. „Sekejte pravidelně trávu, protože krtek má rád neudržovaný terén a nemá rád hluk. Stejně tak i několikaletý neudržovaný kompost je pro krtka skvělým lákadlem,“ uvádí iReceptář.

Pokud vám nevadí trocha manuální práce, vybudujte na okraji zahrádky bariéru proti krtkům. „Aby to bylo efektivní, budete muset vykopat příkop, který je hluboký alespoň 60 centimetrů, široký 15 centimetrů a rozprostírá se po celém obvodu zahrádky. Příkop můžete vyložit vrstvou hustého pletiva nebo jednoduše vyplnit kameny,“ radí kutilský web Bob Vila. Na příkop pak můžete navršit hlínu a nahoru zasadit trávu.