„Na černý kašel se očkuje dětská populace v rámci pravidelného očkování. Dospělí žádné pravidelné očkování nařízené nemají. V závislosti na vývoji epidemie černého kašle by bylo dospělého, podle doporučení, dobré alespoň jednou za život přeočkovat,“ říká Ivo Procházka, člen výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a praktický lékař z Jedovnice.

Praktik Honza o černém kašli:

| Video: Youtube

Chronicky nemocní dospělí jsou ohroženi nejvíc

Kdo další z dospělých, kromě často zmiňovaných maminek ve druhé polovině těhotenství, by se měl nechat proti černému kašli přeočkovat? Podle doktora Procházky je přeočkování žádoucí především u chronicky nemocných lidí. Dále také u zdravých dospělých, kteří jsou s chronicky nemocnými v kontaktu.

close Ivo Procházka, člen výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a praktický lékař z Jedovnice. info Zdroj: se svolením MaVePR zoom_in Ivo Procházka, člen výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a praktický lékař z Jedovnice

Chronicky nemocní lidé jsou totiž ohrožení selháváním imunity. Do této skupiny patří třeba onkologičtí pacienti, lidé s kardiovaskulárními nemocemi, s komplikovaným diabetem či s onemocněním ledvin.

Zážitek s dušením při kašli není příjemný

O očkování by však měli uvažovat i zdraví dospělí, kteří se s chronickými pacienty běžně nesetkávají. Například osmačtyřicetiletá paní Zuzana žádnou chronickou nemocí netrpí. Nyní však leží už dva týdny doma, je slabá, a když kašle, má pocit, že se udusí. A to i přesto, že devátý den bere antibiotika.

„Když jsem v klidu v posteli, tak už to jde. Ale jak se rozkašlu, je to strašné. A ta žebra, to je bolest, kterou bych nikomu nepřála,“ říká žena.

Její zkušenost potvrzuje i Ivo Procházka: „Zdravý člověk nákazu jistě zvládne. Nejde mu obvykle bezprostředně o život. Průběh nemoci je ale nepříjemný a za určitých okolností nebezpečný, takže je lepší se nechat přeočkovat. U nás se očkují i zdraví pacienti; i když je pravda, že zejména ti, co mají v rodině někoho s chronickou nemocí.“

Vakcínu proti černému kašli vyvinuly dvě americké vědkyně: Pearl Kendrick a Grace Eldering (na snímku je sousoší v Grand Rapids v Michiganu). Vakcína se začala vyrábět v roce 1940 ve státě Michigan.

Je třeba rychle očkovat lidi s dušností po covidu?

Docent Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno a předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním, své pacienty plošně na očkování neposílá. „Aktuálně není platné celoplošné doporučení pro přeočkování proti černému kašli. Ke zvážení to je v případě pacientů s chronickými onemocněními,“ říká pneumolog.

Zajímalo nás, jestli je ohledně očkování proti černému kašli nějaké speciální doporučení pro lidi, kteří mají po covidu stále dýchací potíže.

„Pokud lidé trpí dušností, určitě by měli vyhledat svého praktického lékaře a následně pneumologa. Přeočkování proti černému kašli je nutné posuzovat individuálně a poradit se se svým lékařem. Ani tady nelze doporučit plošně,“ dodává docent Sova.

Na vakcínu stačí necelá tisícovka

Na očkování je třeba vyrazit ke vždy svému praktickému lékaři. Dospělé populaci zdravotní pojišťovny očkování nehradí, každý si ho musí zaplatiti sám. Po aplikaci vakcíny však člověk dostane od lékaře doklad, a ten může následně uplatnit u své zdravotní pojišťovny. Pojišťovny někdy přispívají z preventivních fondů na část nebo dokonce na celé očkování.

Cena vakcíny proti černému kašli je do 1000 korun. Konkrétně kombinovaná vakcína, namířená proti čtyřem různým choroboplodným zárodkům, včetně černého kašle, stojí zhruba 900 korun.

Statisíce lidí na černý kašel umírají

  • Černý kašel patří k nejčastějším onemocněním na světě bez ohledu na rasu. Ročně jím onemocní 20 až 40 milionů lidí. Na jeho následky jich zemře 200 až 300 tisíc.
  • Jen v lednu tohoto roku bylo České republice hlášeno téměř tři tisíce případů černého kašle. Odborníci očekávají, že do konce roku může jít až o deset tisíc případů.
  • Nejvyšší výskyt černého kašle je mezi teenagery (15 až 19 let), hned za nimi jsou to děti do jednoho roku.
  • Černý kašel může způsobit zánět středního ucha, zápal plic a vést až k hypoxii (nedostatku kyslíku v tkáních), k zástavě dýchání a ke smrti.
  • Inkubační doba onemocnění je přibližně 7 až 21 dní. Nakažený člověk je infekční v prvních dvou týdnech onemocnění.
  • Domácí léčba nepomůže, je potřeba navštívit lékaře a nasadit antibiotika.
  • Léčba a rekonvalescence je dlouhá. „Kvůli výrazně snížené imunitě se doporučuje kromě jiného užívat imunostimulanty, například mikronizované beta glukany v co nejčistší formě,“ říká odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

zdroj: Natures