Jak na celoroční sklizeň mikrorostlinek:

| Video: Youtube

„Klíček se konzumuje i s kořínkem a k růstu mu stačí 2 až 4 dny. Zatímco microgreens (česky mikrorostlinky, pozn. red.) můžete podle druhu sklízet zhruba okolo desátého dne a jí se pouze vrchní část rostlinky bez kořínkové části,“ říká pěstitel Michal Tesařík z moravské farmy inGreen, která se pěstování microgreens věnuje.

Microgreens jsou oceňovány pro enormní množství živin, které je až čtyřicetkrát vyšší než u dospělých rostlin. Přehled zdravotních přínosů microgreens pro zdraví najdeme například v článku, publikovaném na stránkách Národní lékařské knihovny.

„Microgreens jsou hvězdným zdrojem fytochemikálií (biologicky aktivní látky obsažené v rostlinách, pozn. red.), jako jsou základní minerály, polyfenoly, karotenoidy, chlorofyl, antokyany, glukosinoláty a podobně. Tyto látky mají skvělé antioxidační, protizánětlivé a antidiabetické účinky, díky nimž jsou považovány za praktickou potravinu, která může zlepšit nebo zmírnit chronická onemocnění,“ uvádí výše zmíněný článek.

Pomocník pro jarní oživující kůru

Během růstu rostlinek se v nich v prvních dnech obrovsky navyšuje množství esenciálních aminokyselin, enzymů, vitaminů i minerálních látek, jako jsou draslík, železo, hořčík či zinek. Z vitamínů jsou pak hojně zastoupeny například vitamíny A, B, C a K.

„Díky velkému množství obsažených enzymů, které jsou zásadní například pro regeneraci našich tělesných buněk a zpomalení jejich stárnutí, jsou microgreens vítaným pomocníkem i při jarních očistných a revitalizačních kúrách,“ doplňuje Michal Tesařík.

Vitamin C se nezničí teplem

Microgreens a klíčky jsou také skvělým zdrojem vitaminu C, který je zcela zásadní pro imunitu. Organismus napadený infekcí spotřebuje až desetinásobek doporučené denní dávky vitamínu C.

„Vitamín C se velmi snadno ničí tepelnou úpravou. Například vařením se jeho ztráta pohybuje okolo 33 %. A toto právě nehrozí u microgreens nebo klíčků, které se konzumují čerstvé,“ upozorňuje nutriční specialistka Zdravého stravování Kateřina Šimková.


Nahrává se anketa ...

Výborný zdroj vitaminů skupiny B

„V microgreens jsou hojně zastoupeny i vitamíny skupiny B. Vždy záleží na konkrétním druhu microgreens, a tak není na škodu je střídat. Najdeme v nich například riboflavin, což je vitamín B2, který je důležitý při rekonvalescenci po prodělání zánětlivých onemocněních. Pokud jej budeme kombinovat s jinými vitamíny skupiny B, nebo vitamínem C a A, tak zvýšíme jejich účinek,“ říká odbornice na výživu.

Thiamin alias B1 je důležitý pro energetický metabolismus a správnou funkci nervového systému. Niacin s označením B3 zase pro optimální funkci trávicího systému a kůže. Najdeme ho například v klíčcích sóji. Pro zdravou kůži, ale i nehty a vlasy je přínosný biotin. Ten je obsažený v microgreens ředkviček či řepy.

Nejdůležitější rostlinné antioxidanty

Mezi nejdůležitější antioxidanty, tedy látky, které bojují proti volným radikálům patří flavonoidy. „I ty jsou hojně obsažené právě v microgreens. Posilují imunitní systém, brání růstu nádorových buněk a působí preventivně proti srdečním chorobám. Jejich tvorba závisí ve velké míře na množství světla, proto se nejvíce vyskytují v listech a nadzemních částech rostlin,“ upřesňuje nutriční specialistka Kateřina Šimková.

Miniaturní rostlinky jsou doslova vitamínovou bombou:

Pěstování microgreens

Existuje několik možností, jak získat microgreens. Záleží jen na vás, kterou využijete. Můžete si koupit nádobu na pěstování, osivo, speciální gel či netkanou textilii perlan, případně další pomůcky a pustit se do klíčení. Další možností, která je ideální nejen pro začátečníky, je pořízení již zkompletovaných pěstebních setů. Poslední variantou je koupit v obchodě již vzrostlé microgreens.

„Pro klíčení se mají správně používat chemicky neošetřená potravinářská semena, a proto je vhodné upřednostnit ta v bio kvalitě. Je to z toho důvodu, že microgreens neprochází tepelnou úpravou a jedí se čerstvá. Proto si zachovají mimořádné množství živin,“ vysvětluje Michal Tesařík

Nakličování vyžaduje extra péči

„Nakličování v domácích podmínkách vyžaduje čas a péči. O klíčky se musíte starat, a navíc hrozí při pěstování vznik plísní,“ zmiňuje nutriční terapeutka ze Semix Pluso Zuzana Melicharová. Pro klíčení se hodí luštěniny jako fazole mungo, čočka, sója, cizrna či hrách.

Takto vypěstované naklíčené luštěniny se již tepelně neupravují. Syrové klíčky se dají pochopitelně i nakoupit.

Zasušené klíčky jsou lahůdka

„Práci vám může usnadnit, když si koupíte variantu klíčených luštěnin, obilovin i pseudoobilovin ve formě sušených lupínků. Ty jsou určené k přímé konzumaci. Díky předchozí tepelné úpravě mají výhodu dlouhé trvanlivosti i bez přídavku konzervantů, cukru či éček,“ dává tip nutriční terapeutka.

Zasušené naklíčené lupínky poslouží nejen jako posypka do salátů, polévek či přídavek do těst či pomazánek, ale lze s nimi i nastavit masovou směs pro karbanátky či sekanou.

Potěcha pro organismus i oko

Čerstvé klíčky mají v kuchyni bezpočet využítí. Hodí se do smoothie, sendvičů, salátů či pomazánek. Jejich chuť je jemná, a ne tak výrazná jako u microgreens.

„Jako microgreens si můžeme vypěstovat například rukolu, brokolici, amarant, kedluben, pikantnější chuť získáme použitím semínek bílé hořčice, ředkve china rose, red sango či daikon. Díky i různé barevnosti můžeme microgreens přidat jako ozdobu polévek, sýrových talířů, do salátů, wrapů, pomazánek, k rybám či steakům. Ze sklizně microgreens můžete připravit i pesto do rizot a těstovin,“ dodává Kateřina Šimková.

Microgreens, neboli mikrobylinky, jsou mladé rostlinky zeleniny, které se sklízí a konzumují ve fázi, kdy dosáhly prvních listů. Jedná se o 2,5 až 15 cm vysokou zeleninu plné aromatické chuti. Microgreens jsou oproti klíčkům hodnoceny jako listová zelenina. Konzumují se 6 až 21 dní od zasetí.
Klíček je naklíčené osivo, které se konzumuje včetně kořínku již po 2 až 4 dnech od začátku klíčení. Klíčky stejně jako microgreens obsahují vysoké množství vitamínů a prospěšných látek,

Zdroj: Blog na stránkách Microfeeld.cz