Nová aplikace Klíšťapka:

| Video: Youtube

Sběry a testování klíšťat

Jak se proti klíšťatům chránit? Proti klíšťové encefalitidě se můžeme nechat očkovat, v případě boreliózy musíme spoléhat na včasné odhalení a antibiotickou léčbu. Dále jsou tu chemické či přírodní repelenty, které by měly klíšťata odpuzovat, a důležité je také umět klíště správně odstranit.

Zajímavou aplikaci vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické České zemědělské univerzity ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.

Pak je tu ale ještě další možnost, a tou je aplikace Klíšťapka, která má varovat před hrozbou výskytu klíšťat v místě, ve kterém se právě nacházíte, a nabízí předpověď jejich aktivity, čímž může ve velké míře přispět k prevenci nákazy lymeskou boreliózou.

„Aplikace pracuje s daty, která byla získána na základě rozsáhlých sběrů a následně i testování klíšťat po celé republice a zohledňuje aktuální teplotu vzduchu, typ lesa, krajinné parametry, nadmořskou výšku, ale navíc dokáže informovat i o infikovanosti klíšťat boréiiemi,“ vysvětluje web Státního zdravotnického ústavu (SZÚ).

Podle vedoucího vědeckého týmu a hlavního řešitele projektu Zdeňka Vacka z fakulty lesnické a dřevařské je aplikace založena na analýze 28 276 klíšťat odchycených na celém území České republiky v letech 2021 a 2022.

„Zahrnuje nejen data o složení porostu a stanovišti, ale i dynamice a aktivitě klíšťat v průběhu celého roku s ohledem na vlivy počasí,“ uvedl Zdeněk Vacek.

Infekční je každé čtvrté klíště

Jak upozorňuje na webu SZÚ Kateřina Kybicová, která je zároveň vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu, klíšťata v České republice byla v průměru pozitivní na borélie v 10,4 procenta případů.

„Pozitivita se však lišila v závislosti na kraji. Zatímco někde infikovaná klíšťata vůbec nebyla, v jiných krajích, jako například v Olomouckém, Jihočeském, Moravskoslezském a Středočeském jsme pozorovali třiceti až čtyřicetiprocentní pozitivitu,“ upozornila Kateřina Kybicová.

close Klíšťat infikovaných borélií je v ČR přes deset procent. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Klíšťat infikovaných borélií je v ČR přes deset procent.

Jak to funguje?

Pokud si myslíte, že stačí zadat GPS souřadnice a v aplikaci se objeví všechna klíšťata, v okruhu deseti metrů od vás, pak budete zřejmě zklamáni. Prostřednictvím interaktivní mapy však můžete pozorovat aktuální výskyt klíšťat v určité oblasti a riziko nebezpečí nákazy boreliózou.

„Prostřednictvím aplikace je možné vyhledat si lesy v okolí svého bydliště a zjistit, jaká jsou rizika, že narazíte na klíště infikované lymeskou boreliózou. Z důvodu objemu dat se však lesní porosty s výskytem klíšťat zobrazí pouze při vyobrazení konkrétní lokality,“ informuje web Agro navigator.

Jak aplikaci získat a ovládat

Aplikace Klíšťapka je volně dostupná pro všechny, kdo vlastní mobilní či PC zařízení. Neobsahuje jen mapku výskytu infikovaných klíšťat, ale najdete v ní i rady, jak nejlépe odstranit klíště, jak poznat různé druhy těchto parazitů a jaká podniknout praktická opatření, abyste se klíšťatům vyhnuli.

Jednoduše zadáte požadovanou lokalitu a na mapě se vám barevně vyobrazí požadované oblasti s legendou. Například nulový výskyt klíšťat a nebezpečí nákazy boreliózou označuje zelená barva, padesátiprocentní světle oranžová a před stoprocentním rizikem varuje červená barva.

Když pak na konkrétní oblast kliknete, zobrazí se tabulka s údaji, jakého stupně rizika daná oblast dosahuje a jaké máte podniknout kroky, abyste střetu s klíštětem zamezili. Například stupeň osm je druhou nejvyšší hodnotou a aplikace vám doporučí použít repelent, nesedat a nelehat si v porostech, nevstupovat do křovin a večer a ráno si prohlédnout tělo a klíště neprodleně odstranit.

close Prostřednictvím interaktivní mapy zjistíte, kde číhají infikovaná klíšťata. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Prostřednictvím interaktivní mapy zjistíte, kde číhají infikovaná klíšťata.

Aplikace doporučí i vhodné oblečení, další preventivní kroky a způsob odstranění klíštěte.

V aplikaci najdete mnoho užitečných rad a doporučení, informací, preventivních opatření, první pomoc či nejčastější mýty o klíšťatech. Každý, kdo si aplikaci na webu SZU nebo na webu Klíšťapka stáhne nebo naskenuje QR kód, který je dostupný na hlavní stránce webu, získá ucelenou databázi veškerých prověřených informací o klíšťatech.


Nahrává se anketa ...