Nedostačující kontrola hypertenze v populaci je označována jako kardiovaskulární skandál číslo jedna. Přestože máme k dispozici paletu účinných a finančně dostupných léčiv, polovina pacientů o svém onemocnění vůbec neví. A méně než jeden člověk z pěti má svůj krevní tlak pod kontrolou.
„Pokud bychom uplatnili náročnější a současně doporučovanější cíl snížení krevního tlaku až k optimálním hodnotám pod 130/80 milimetrů rtuti, dosahují těchto hodnot podle nejnovější literatury dokonce méně než tři procenta hypertoniků,“ říká lékařka Eva Kociánová z I. interní kliniky – kardiologické ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Při zvýšeném krevním tlaku musí srdce dlouhodobě pumpovat proti vyššímu odporu, což způsobuje zbytnění cév a ztrátu jejich pružnosti. Změny se po čase stanou nevratnými a dostat krevní tlak v této situaci pod kontrolu již může být téměř nemožné. Jak nevratným změnám předejít?
Lékaři zdůrazňují nutnost dlouhodobější kontroly krevního tlaku, které je mnohem efektivnější, než jednorázové změření v ordinaci lékaře. „Základem je pravidelné domácí monitorování tlaku za pomoci kvalitního tlakoměru, který zajistí přesné měření,“ říká doktorka Kociánová.
Náramky nejsou přesné
Vědci navíc hledají nové postupy, jak krevní tlak dlouhodobě sledovat, a to i bez nasazování manžety.
Podle webu spectrum.iee.org někteří pacienti zkoušejí buď nositelné akustické senzory, které měří změny v ultrazvukových signálech procházejících tkání, jiní tlakové senzory, které dokážou detekovat expanzi krevních cév v zápěstí. Ty jsou ale objemné a mohou se pohybovat a zkreslovat měřené signály.
Další senzory, založené na světle, jako jsou ty v chytrých hodinkách, dokážou přesně měřit srdeční frekvenci z kapilár v kůži, ale světlo neproniká dostatečně hluboko, aby detekovalo vlnu krevního tlaku.
Tetování měří tlak nonstop
Na loňském světovém kongresu hypertenze byla přestavena metoda grafenového tetování předloktí nad zápěstními tepnami, které dokáže pomocí měření speciální veličiny elektrického obvodu - impedance - monitorovat krevní tlak nonstop.
„Nové elektronické tetování vyrobené z grafenu nepřetržitě měří krevní tlak po celé dny. Ultratenké světelné senzory by mohly umožnit monitorování pacientova krevního tlaku, když se věnuje každodenním činnostem. Tuto metodu v roce 2017 vynalezl profesor elektrotechniky a počítačového inženýrství Deji Akinwande z Texaské univerzity v Austinu,“ uvádí web spectrum.iee.org.
Pět milimetrů dolů dokáže divy
Jedním z nejvýznamnějších objevů minulého roku je fakt, že pokud snížíme krevní tlak o pouhých pět milimetrů rtuti, dosáhneme snížení rizika kardiovaskulárních komplikací dokonce už od výše krevního tlaku 120 mm rtuti.
Podle lékařky Evy Kociánové to znamená, že má smysl ovlivňovat výši krevního tlaku daleko dříve, než jedinec přesáhne magickou hranici diagnózy hypertenze, která činí 140/90 mm Hg. A to může ovlivnit každý jednoduše: úpravou životního stylu.
Injekce jen dvakrát ročně
I v medikamentózní léčbě se svět posouvá, hledají se látky podobné již osvědčeným, ale s menšími nežádoucími účinky. Na obzoru je injekční léčba hypertenze podávaná pouze dvakrát ročně na bázi regulace solného metabolismu v organismu. Té se dosáhne zásahem do syntézy zodpovědných hormonů.
„Všechny tyto snahy by měly zpříjemnit a zjednodušit život pacientům s celoživotní léčbou vysokého krevního tlaku, kdy je pravidelné a bezchybné užívání předepsaných léků naprosto zásadní,“ říká lékařka.
Životní styl je stále zásadní
Nejdůležitější ale zůstává co nejdelší zachování zdravých a mladých cév, což je z velké části na nás samotných. Pravidelná každodenní fyzická aktivita, zdravá tělesná hmotnost s minimem nitrobřišního tuku, vyvážená strava, i omezení spotřeby alkoholu a kuchyňské soli jsou ty nejlepší rady, jak se zvýšenému krevnímu tlaku vyhnout až do vysokého věku.