Ceny dálničních poplatků v některých okolních zemích se změnily. Pojďme se podívat, kolik nás tam bude aktuálně stát jízda po dálnicích.

Slovensko

Na Slovensku potřebují řidiči elektronickou dálniční známku na většině rychlostních komunikací. Zatímco motocyklisté platit nic nemusí, řidiči dvoustopých motorových vozidel anebo jízdní soupravy do 3,5 tuny a dvoustopých motorových vozidel kategorie M1 bez ohledu na jejich nejvyšší technicky přípustnou celkovou hmotnost si mohou vybrat elektronickou dálniční známku desetidenní za 12 eur, třicetidenní za 17 eur nebo roční za 60 eur.

Známka je registrovaná k poznávací značce vozidla a její nákup je možný pomocí internetu nebo mobilním telefonem na eznamka.sk. Tam také najdete zpoplatněné úseky. Náklaďáky zaplatí mýtné na dálnicích, rychlostních komunikacích a některých silnicích 1., 2. a 3. třídy prostřednictvím mýtného systému emyto.sk a elektronické palubní jednotky.


Nahrává se anketa ...

Maďarsko

V Maďarsku si musí pořídit elektronickou dálniční známku jak řidiči motocyklů, tak řidiči aut do 3,5 tuny. Využit mohou nákup online prostřednictvím internetových stránek ematrica.nemzetiutdij.hu nebo na prodejních místech na hranicích a na čerpacích stanicích.

Nové sazby mýtného jsou platné od 1. dubna 2024. Na výběr jsou například dálniční známky pro osobní automobily do 7 osob o maximální povolené hmotnosti 3,5 tuny, a to denní za 5 150 HUF, desetidenní za 6 400 HUF, měsíční za 10 360 HUF a roční za 57 260 HUF. Motocykly skupiny D1M platí za jednodenní známku 2 570 HUF, desetidenní 3 200 HUF, měsíční 5 180 HUF a roční 57 260 HUF.

U vozidel s více místy pro cestující jsou ceny vyšší. Prodávány jsou také roční známky s regionální platností. Řidiči nákladních vozů zaplatí mýtné elektronickou palubní jednotkou E-Troll. U nich je mapa zpoplatněných silnic odlišná.

Cesta po dálnicích do Chorvatska 2023:

| Video: Youtube

Rakousko

V Rakousku se ceny dálničních známek změnily od 1. prosince 2023. Pro motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny stojí elektronická dálniční známka s platností na jeden den 8,6 eura, desetidenní známka stojí 11,5 eura, dvouměsíční za 28,9 eura a roční 96,4 eura.

Motorkáři zaplatí za jednodenní známku 3,4 eura, za desetidenní známku 4,6 eura, za dvouměsíční 11,5 eura a za roční 38,5 eura.

Řidiči musí počítat také se zpoplatněním některých komunikací a tunelů, kde je vybíráno úsekové mýtné, a to buď na místě v mýtných branách nebo formou předem zakoupeného ročního poplatku. Pořídit si dálniční známku mohou přímo na stránkách asfinag.at. Řidiči aut nad 3,5 tuny využívají elektronický mýtný systém s jednotkou Go-Box.

Německo

V Německu je průjezd zpoplatněných silnic hrazen pouze u vozidel s hmotností 7,5 tuny a výše. Motorky ani osobní vozy nic neplatí. K výběru elektronického mýtného pro nákladní vozidla se využívají jednotky Toll Collect. Podrobné informace o poplatcích za průjezd těchto vozidel jsou k nalezení na stránkách toll-collect.de. Od 1. července 2024 budou podléhat mýtné povinnosti všechna vozidla nad 3,5 tuny.

5 důvodů proč jsou německé dálnice super:

| Video: Youtube

Polsko

V Polsku dálniční známka neexistuje, některé dálnice jsou zpoplatněny prostřednictvím mýtného. Mýtné platí také motocykly. Formy platby se liší, protože výběr peněz zajišťuje několik společností.

Pokud pojedete vozem do 3,5 tuny, budete na některých dálnicích platit platební kartou nebo v hotovosti na mýtných branách. U našich severních sousedů jsou zpoplatněny pro vozy nad 3,5 tuny i pro většinu osobních automobilů s přívěsem také některé silnice první třídy. V případě, že jsou dálnice v systému eTroll, budete muset zaplatit přes mobilní aplikaci nebo palubní jednotku.

Slovinsko

Zmiňme také Slovinsko, tranzitní zemi pro tisíce českých řidičů, kteří každoročně míří na dovolenou do Chorvatska. Také letos je tam jízda po dálnic pro vozidla a motocykly zpoplatněna prostřednictvím elektronické dálniční známky.

Vozidla jsou rozdělena do cenových kategorií. Například mýtná třída 2A zahrnuje vozidla s maximální povolenou hmotností do 3 500 kilogramů, jejichž výška nad první nápravou nepřesahuje 1,3 metru, což je většina osobních automobilů, minivanů, terénních vozů, SUV a pick-upů.

Za sedmidenní elektronickou známku těchto aut řidiči zaplatí 16 eur, za měsíční 32 eur a za roční 117,5 eura. U vozidel do 3,5 tuny s výškou 1,3 metru a více nad první nápravou jsou ceny zhruba dvojnásobné. Motorkáři zaplatí za týdenní kupon 8 eur, půlroční 32 eur a roční 58,7 eura. Měsíční dálniční známka pro ně není k dispozici.

Slovinská elektronická dálniční známka se dá koupit online na webu slovinského ředitelství dálnic evinjeta.dars.si a na některých čerpacích stanicích. Pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny je pro platbu mýtného určena elektronická palubní jednotka a systém DarsGo.

close Jeden z tunelů na chorvatské dálnici. info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Na chorvatských dálnicích najdeme i spoustu tunelů.

Chorvatsko

V oblíbené letní destinaci českých turistů Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněny formou mýtného pro motocykly, osobní auta i náklaďáky. Povinnost motoristy uhradit mýtné se vypočítává na základě ujeté vzdálenosti mezi dvěma zpoplatněnými místy a podle kategorie vozidla. Řidiči je mohou zaplatit v hotovosti nebo platební kartou v mýtných branách, levněji je pak vyjde použití elektronického mýtného systému ETC.

Kolik přesně zaplatíte za svou cestu na chorvatských dálnicích si můžete spočítat na stránkách hac.hr. Také v Chorvatsku jsou osobní vozidla rozdělena podle výšky a počtu náprav. Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla do výšky 1,9 metru je zhruba 6 eur na sto kilometrů. Například úsek ze Záhřebu do Zadaru vyjde řidiče za běžné osobní auto na 16 eur.