Verdikt nad strážníky: Vinni

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová pro oba muže navrhovala roční trest s tříletou podmínkou. Obhájci naopak pro oba své klienty žádali zproštění obžaloby.

Podle předsedy senátu Pavla Houdka ale skutečně mohli oba muži zraněnému Janochovi v tu noc pomoci. „Oba v přípravném řízení vypověděli, že měl viditelná zranění, navíc když ho vyváděli z baru Synot, tak uvedli, že vrávoral a nebyl schopen chůze. V tu noc se s ním potkali několikrát a za tu dobu mohli vidět, že se jeho stav nijak nelepšil. Pokud by tedy správně vyhodnotili tyto okolnosti, mohli vědět, že má vážné zdravotní potíže. A mohli mu tedy přivolat i pomoc,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce.

Šiška i Sháněl se po skončení soudu odmítli k celé věci vyjádřit. Podobně reagoval i zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík. „Máme eminentní zájem na tom, aby pravda vyšla najevo, ať už je jakákoliv. Nicméně až do právní moci rozsudku se k tomu dál nebudeme vyjadřovat,“ řekl. Vyjádření bývalého ředitele městské policie Josefa Suchoně, který v roce 2005 strážníkům šéfoval, se Deníku ve čtvrtek nepodařilo sehnat.

Podle výpovědi Šišky i Sháněla jako tehdejší strážníci 2. října 2005 zhruba čtyři hodiny po půlnoci vyvedli opilého Vojtěcha Janocha z baru Synot v centru města a poslali ho domů do asi deset kilometrů vzdálené Rackové. Požádali přitom stálou službu, aby zkontrolovala městským kamerovým systémem, jestli tam opravdu zamířil. Ten však muže nikde nezachytil, proto se strážníci vrátili na původní místo, kde ho našli spát na chodníku.

Janocha probudili, a protože jim tvrdil, že není schopen chůze, poslali ho spát do křoví. Znova ho přijeli zkontrolovat kolem půl šesté ráno.

Podle jejich výpovědí Janoch stále nebyl schopen chůze. Z místa proto odjeli. Pak ho kolem poledne našel mrtvého náhodný kolemjdoucí.

Podle pitvy podlehl těžkým zraněním, která si nemohl způsobit sám. „Měl oděrky po celém těle, zhmožděná játra, plíce a natrženou pohrudnici,“ vyjmenoval lékař Jan Krajsa, který byl přítomen u pitvy.

Většina svědků, kteří se s Janochem potkali v osudný den, potvrdila, že muž měl na obličeji několik poranění. Některé rány byly ještě čerstvé. Podle patologů nebylo žádné ze zranění tragicky zesnulého okamžitě smrtící. „Mohl zemřít i několik hodin od vzniku poranění,“ potvrdil lékařský odborník Miroslav Hirt.

Videoexpert Martin Haubelt, který zkoumal záznam z městské kamery umístěné nedaleko místa, kde Janoch zemřel, poukázal na zajímavou skutečnost. V den, kdy byl Janoch nalezen mrtvý, zaznamenala kamera pár minut před desátou ráno v křoví, kde muž ležel, pohyb. „Nejednalo ani o vítr, ani o drobné zvíře, protože pohyb byl v jednom a tom samém místě. Jsem přesvědčen, že to bylo od živého organismu, ale o co nebo koho šlo, nelze určit,“ konstatoval Martin Haubelt. Náhodný svědek už mrtvého Votěcha Janocha našel kolem poledne.

V počátcích vyšetřování se dokonce spekulovalo o tom, že smrt Vojtěcha Janocha způsobili právě městští policisté. Podle původní vyšetřovací verze totiž měli Janocha poté, co ho vyvedli z baru Synot zbít a nechat ho v křoví. Prokázat to údajně měl i záznam z kamer, který zachycoval kontakt strážníků se zesnulým.

Státní zástupce ale na základě nashromážděných důkazů původní obvinění ublížení na zdraví s následkem smrti a zneužití pravomoci veřejného činitele překlasifikoval na neposkytnutí první pomoci.

Rozsudek ještě není pravomocný. Obě strany si totiž ponechaly lhůtu pro odvolání.