středa 15.15:  Potvrzeno: Žena z Jižních Svahů zemřela na otravu metylalkoholem

Zlín – Potvrzeno. Druhou obětí smrtícího alkoholu je skutečně jednašedesátiletá žena ze Zlína. Tu v úterý 11. září nalezl již v takřka bezvládném stavu pronajímatel bytu, v němž žila. Lékaři už ji však nedokázali vrátit k životu.

„Vše nasvědčovalo tomu, že zemřela na otravu metylalkoholem. To nám naznačili i svědci, kteří ji večer viděli pít alkohol. Následně nám to ve středu potvrdila i pitva," informoval mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Policisté již v souvislosti s touto nebezpečnou pančovanou lihovinou zatkli i provozovatele večerky, která je na sídlišti Jižní Svahy u I. Segmentu. Právě u něj si drtivá většina přiotrávených lidí ze Zlína kupovala alkohol. „Neustále probíhají výslechy a šetření. Zatím jsme nikoho neobvinili," doplnil Jaroš s tím, že podrobnější informace by policie měla sdělit ve čtvrtek 13. září.

Ve zlínské krajské nemocnici je v tuto chvíli již hospitalizováno devět pacientů, tři z nich jsou v kritickém stavu.

středa 13:49:  V nemocnici skončil s otravou alkoholem devátý člověk

Luhačovice – S podezřením na otravu metylalkoholem odvezla záchranná služba do zlínské krajské nemocnice staršího muže z Luhačovic. „Sanitka jej převezla na internu," upřesnil mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Na Zlínsku tak celkem jde již o jedenáctý případ otravy alkoholem, dvě ženy zemřely. Ostatní pacienti jsou umístěni ve zlínské krajské nemocnici. Tři lidé jsou v kritickém stavu.

středa 13:00:  Zlínská nemocnice zřídila v souvislosti s otravou alkoholem speciální linku

Zlín - V souvislosti s přibývajícími případy otravy metylalkoholem zřídila zlínská Krajská nemocnice Tomáše Bati (KNTB) speciální telefonní linku pro lidi, kteří mají podezření na otravu metylalkoholem. Podrobnější informace o situaci týkající se rostoucích případů otravy metylalkoholem se mohou lidé dozvědt i na internetových stránkách nemocnice.

Na telefonní číslo 577 552 287 se mohou lidé obracet při zdravotních potížích, které souvisejí s otravou závadným alkoholem. Mezi prvotní příznaky patří zhoršené vidění, bolesti hlavy, nevolnost až závratě. "Zároveň však veřejnost žádáme, aby toto telefonní číslo nezneužívala," sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.

V nemocnici je v současnosti hospitalizováno osm osob s otravou po požití závadného alkoholu, z toho jsou čtyři muži a stejný počet žen. Tři osoby jsou v kritickém stavu – dva muži a jedna žena. Zdravotní stav ostatních je vážný, ale ne kritický, s výjimkou jednoho muže, který je celkově v dobrém stavu.

Prvního pacienta přijala KNTB v pondělí večer a druhého v úterý ráno. Jsou to muži ve věku 48 a 58 let, oba jsou stále v kritickém stavu a v umělém spánku.

V úterý bylo hospitalizováno ještě dalších pět osob – 37letý a 69letý muž a ženy ve věku 58, 62 a 63 let.

Toxikologické informační středisko doporučuje lidem, jak postupovat v případě podezření na otravu metylalkoholem:

1. Jak lze poznat metylalkohol?
Podle chuti nápoj s metylalkoholem nepoznáme. Také příznaky se zpočátku neliší od otravy alkoholem, nejdříve jsou příjemné – dobrá nálada, zlepšení sebedůvěry, později se dostaví bolesti hlavy a zvracení.
Postižené osoby mají široké zornice, které nereagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku – rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí.

2. Existuje první pomoc?
V případě, že postižený má podezření na otravu metylalkoholem na základě výše popsaných příznaků, se doporučuje, aby vypil co nejdříve 1-2 dl 40% kvalitního alkoholu. Alkoholický nápoj lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.

3. Jak se otrava léčí?
Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující sítnici a optický nerv.

středa 11:50: Ve Zlíně se opět rozezní skrz rozhlas varování před smrtícím alkoholem

Zlín – Důrazné varování před konzumací alkoholu nejasného původu bude znít městem Zlínem i ve středu 12. září. Rozhodl o tom primátor Zlína Miroslav Adámek. Hlášení městského rozhlasu se rozezní ve 12:30 a 17:30. Ulicemi budou projíždět i tři vozy městské policie s megafony.

„Situace se neuklidňuje, spíše naopak. Budeme proto apelovat na veřejnost, aby byla při požívání alkoholu maximálně opatrná, zejména tuzemáku a vodky. Může jít opravdu o život a zdraví," sdělil primátor Miroslav Adámek. Ten je připravený v případě nutnosti opět svolat krizový štáb obce s rozšířenou působností.

středa 11:37  Ve středu dopoledne byla hospitalizována 35letá žena, je v kritickém stavu.

Zlín – Už osm lidí leží v tuto chvíli ve zlínské krajské nemocnici s otravou na metylalkohol. Zatím posledním pacientem se asi před hodinou stala třicetiletá žena ze Zlína. „Pacientka je v kritickém stavu," potvrdila mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková.

V nemocnici tak celkem leží čtyři muži a čtyři ženy. Tři lidé jsou v kritickém stavu, ostatní jsou na tom o něco lépe.

Související články:

METANOL: Policisté vyslýchají majitele obchodu u Segmentu

Nemocnice hospitalizovala další dva lidi, je jich už sedm

Otrávení koupili alkohol nejspíš v I. segmentu

Porovnání etiket Likérky Drak a etiket na zabaveném alkoholu.