Auta chce získat magistrát od podzimu 2008, kdy Bezpečnostní rada města Zlína rozhodla o tom, že Želechovickým auta vymění za jiná, starší. Tamní hasiči ale se záměrem města nesouhlasili a odmítli hasičská vozidla vydat.

Město následně podalo na oba velitele hasičů z Želechovic i Želechovických pasek trestní oznámení, které ale policie odložila, protože se podle ní Petr Dolanský ani Josef Sedlář neměli dopustit trestného činu.

Na Dolanského podala radnice žalobu k Okresnímu soudu ve Zlíně, kterou se však soudci nezabývali. Obsahovala totiž mimo jiné chybu v iniciálech, na základě níž žalovaný neexistoval. Možnost upřesnění žaloby do poloviny června Zlín podle mluvčího soudu Dušana Beránka nevyužil.

Soud: Velitel není vlastník vozidla

Přiblížil také důvod zamítnutí žaloby na druhého velitele Sedláře, o níž rozhodl soud před dvěma dny. „Město žalovalo chybný subjekt – fyzickou osobu, která není vlastníkem hasičských vozidel, tudíž se po ní nemohou domáhat práv. Žalovaným subjektem by měla být pravděpodobně obec Želechovice nad Dřevnicí,“ sdělil Beránek.

Zdůraznil však, že jelikož zatím nedošlo k majetkovému vypořádání mezi Zlínem a nově vzniklou obcí, je zatím otázkou, kdo může vlastnická práva na hasičská vozidla uplatňovat.

Žalovaný Josef Sedlář je rád, že rozhodl soud v jeho prospěch. „Připadal jsem si jako figurka, nebylo to příjemné. Ale velké obavy jsem z případu neměl, měl jsem za sebou obec,“ poznamenal velitel z Želechovických pa­sek.

Auta si hodlají Źelechovice nárokovat

Podle starosty Želechovic Michala Špendlíka byl naprostý nesmysl, vztahovat spor na konkrétní osoby. Hraničilo to podle něj až se zastrašováním. „Takové rozhodnutí se dalo čekat. Auta vedeme jako majetek, který nám náleží, a budeme si je při dělení majetku nárokovat,“ ujistil Špendlík.

Radnice zatím čeká

Mluvčí zlínské radnice se k případu zatím vyjadřovat nechtěla, protože magistrát dosud neobdržel písemné rozhodnutí soudu. „Teprve poté určíme, jaký bude další postup,“ uvedla pouze.

Hasičská vozidla jsou po celou dobu sporu zaparkována v želechovické zbrojnici. Tamní hasiči je ale využívají při soutěžích i výletech s dětmi, jednou jim posloužila i při výjezdu.