„K anonymům se přiznala. Kvůli špatné finanční situaci si několikrát tajně půjčila od svého přítele platební kartu,“ potvrdila policejní mluvčí Lenka Javorková. Postupně si tak žena vybrala několik desítek tisíc korun.

Podivné úniky peněz z účtu si chtěl přítel ženy ujasnit na meziříčské pobočce spořitelny. „Aby nezjistil pravdu o výběru peněz, zavolala vždy před jeho návštěvou peněžního ústavu, že je tam bomba,“ shrnula Javorková.

Kriminalisté na anonymní telefonistku přišli po intenzivním pátrání. Na linku 158 volala celkem čtyřikrát z nejrůznějších telefonních budek. „Vytipovali jsme více podezřelých. Postupně se jejich okruh zužoval. V úterý ráno jsme zatkli původkyni telefonátů,“ přiblížila práci detektivů mluvčí.

Nešťastnici z Valašského Meziříčí teď hrozí za šíření poplašné zprávy, krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, až pětileté vězení. K tomu bude muset s největší pravděpodobností uhradit škody, které vznikly složkám integrovaného záchranného systému i peněžnímu ústavu.

Obyvatelé Valašského Meziříčí přijali zprávu o odhalení šiřitelky poplašných zpráv s úlevou. „„Jsme rádi, že bude konečně klid. Jak už se pak opakovalo vícekrát, tak ty manévry kolem toho zabíraly skoro celé náměstí. Zrovna jednou mi to i vyšlo tak, že jsem chtěl jít vybírat peníze a nebylo z toho nic,“ uvedl Aleš Nepustil z Valašského Meziříčí.,“

Největší úleva zavládla ale ve valašskomeziříčské pobočce České spořitelny, proti které byla hrozba namířena „Opakované výhružné telefonáty vyvolaly mezi zaměstnanci pochopitelnou nervozitu. Nepříjemné bylo i to, že se nemohli věnovat klientům.Teď už snad budeme mít na svou práci klid,“ věří manažer pobočky Eduard Bauer.

S povděkem vzali zprávu o odhalení anonymní telefonistky také představitelé meziříčské radnice. „Jsme rádi, že policisté pachatelku dopadli. Zneužívala složky integrovaného záchranného systému, jejichž výjezdy stály spoustu peněz. Kromě toho to omezovalo obyvatele města i zaměstnance České spořitelny a jejich klienty,“ uvedl místostarostka Dagmar Lacinová.

Zadržená žena volala během března na linku tísňového volání policie celkem čtyřikrát. Třikrát ohlásila bombu ve spořitelně a jednou na náměstí. Poprvé vystrašila Meziříčany 7. března, další o osm dnů později a poslední minulou středu 30. března, kdy volala dokonce dvakrát.

Pokaždé na místo vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému – policie, hasiči, záchranná služba, a také městská policie. Desítky lidí dlouze prohledávaly objekt, vždy se však jednalo o planý poplach. V některých případech byl na místo povolán i specialista se psem vycvičeným na vyhledávání výbušných látek. Z budovy spořitelny a přilehlých objektů bylo vždy evakuováno okolo sto lidí, kteří se mohli vrátit až po několika hodinách.

Miroslav Urubek, Josef Beneš