Po zavolání hlídky městské policie tak nastalo vysvětlování, možná trochu rozčilování, ale kdo chtěl odjet, pokutě stejně neunikl.

Zdá se, že v ulicích měst ve Zlínském kraji dochází k tomuto nepříjemnému a pro peněženky neukázněných řidičů bolestivému opatření méně než v minulých letech. Je možné, že řidiči jsou zodpovědnější, platí parkovné a parkují své plechové miláčky na vyhrazených místech?

Ve Zlíně městská policie používá botičky jen ve výjimečných případech. „Nejčastěji je dáváme recidivistům, což jsou řidiči, kteří si své dopravní přestupky nechodí řešit anebo zneužívají odvolání se na osobu blízkou," sdělila tisková mluvčí městské policie Šárka Škubalová.

„V letošním roce jsme tento prostředek použili zatím ve 12 případech," dodala. Dobrou zprávou pro řidiče ve Zlíně, kterým na jejich vozidlo byla nasazena botička, je, že při placení pokuty nemusejí platit žádný manipulační poplatek spojený s montáží a demontáží tohoto zařízení.

Přibližně deset botiček za rok

Hříšníci ve Vsetíně, kteří špatně parkují své vozy nebo neplatí poplatek za parkování, se mohli setkat s tímto represivním opatřením zhruba desetkrát do roka. Rozhodně by toho ale neukáznění řidiči neměli zneužívat.

„Městská policie Vsetín do budoucna plánuje větší používání odtahů vozidel," prozradil ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

„Botičku je možno použít v zákonem přesně stanovených důvodech, tedy i při neplacení parkovného. Manipulační poplatek není ve Vsetíně zaveden," uzavřel Martinák.

V Uherském Hradišti městští policisté používají botičky na auta také jen zcela výjimečně. I když s nárůstem evidovaných vozů roste i počet dopravních přestupků v tomto regionu.

„Razíme cestu domluvy řidičům a při opakovaném přestupku jim udělujeme blokovou pokutu. Ale musím říct, že zhruba v polovině tohoto roku jsme přistoupili k tomu, že jsme museli botičky na vozy neukázněných řidičů nasadit. Situace s neplacením parkovného se stále opakovala, a to po dobu asi dvou měsíců," řekl Vlastimil Pauřík z městské policie v Uherském Hradišti.

Půjčuje si je i státní policie

Zařízení, kterému se lidově říká botička, ale na městské policii v Uherském Hradišti nebo v Uherském Brodě či v Ostrohu nezapadá prachem, neboť si je půjčuje hradišťská policie státní.

„Policie ČR používá toto zařízení jako prostředek k zablokování vozidla k zajištění kauce, a to při závažných dopravních přestupcích, jako je například výrazné překročení povolené nejvyšší rychlosti," řekl mluvčí policie Uherské Hradiště Aleš Mergental.

Kovová jistidla na svých vozech v kraji naleznou především notoričtí přestupkáři. Strážníci je používají zřídka

JANA ZAVADILOVÁ