Jeho vůz neměl ale registrační značku ani zaplacené zákonné pojištění. Devětačtyřicetiletý muž navíc řídil ipřes to, že měl zakázané řízení až do roku2010.Za těžké ublížení na zdraví snásledkem smrti a maření výkonu úředního rozhodnutí by ho soud mohl poslat až na pět let do vězení.

Podle svědků ipolicie byl muž vdobě tragédie opilý. Protože však odmítl dechovou zkoušku ilékařské vyšetření, soud na něj bude pohlížet, jako by řídil střízlivý.

„Pokud by bylo prokázáno, že skutečně řídil pod vlivem alkoholu, pak by se dopustil trestného činu řízení pod vlivem omamné látky. Ato je samozřejmě přitěžující okolnost. Soud by mu tedy mohl udělit přísnější trest, nicméně trestní sazba zůstává stále stejná, a to maximálně pět let,“ vysvětlil předseda zlínského soudu, který má případ na starosti, JiříDufek.

Podle zákona totiž může řidič odmítnou dechovou zkoušku, stejně tak ilékařské odběry. Takovým jednáním se nedopouští trestného činu, ale jen přestupku. „Za ten hrozí až padesátitisícová pokuta, dva roky zákaz řízení a připsání sedmi bodů,“ vyjmenovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Devětačtyřicetiletý Pospíšil právě tohoto práva využil a veškerá vyšetření odmítl. „Řidič byl ale evidentně pod vlivem alkoholu. Vrávoral, špatně artikuloval a byl zněj silně cítit alkohol,“ podotkla vříjnu zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Kompletní články najdete pouze v tištěném vydání Zlínského deníku.