ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Klára Belkovová.

Způsobená škoda podle rozsudku přesáhla 7,2 milionu korun. Další části obžaloby, podle níž způsobil další škodu asi za čtyři miliony korun, ho soud zprostil. Státní zástupce se proti rozsudku neodvolal.

Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit.

Jednapadesátiletý Čechmánek vinu popírá, hrozilo mu až osm let vězení. Odvolání podal prostřednictvím svého obhájce.

"Je to do výroku o vině a trestu, a to pouze v odsuzující části napadeného rozsudku, kde byl uznán vinným zločinem podvodu. Byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání tří let s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání pěti let," uvedla Belkovová.

Naopak státní zastupitelství možnost opravného prostředku nevyužilo.

"Nepodávali jsme odvolání," řekl dnes ČTK žalobce Petr Matoušek, který Čechmánkovi navrhoval až čtyřletý nepodmíněný trest. Kauzou by se měl opět zabývat olomoucký vrchní soud.

Roman Čechmánek u soudu 19. 4. 2022
Roman Čechmánek byl uznán vinným z podvodu. Nechtěl se ale obohatit, zaznělo

Minipivovar a bytový dům

Podle dubnového rozsudku krajského soudu se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil v roce 2013, a to především v souvislosti se stavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově.

Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení.

Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluhy dosáhly desítek milionů korun. Minipivovar s restaurací ve Zlíně po roce fungování zavřel, přestavbu domu v Holešově nedokončil.

Koupil i bývalý domov důchodců v Prostějově, investoval do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a Čeladné.

Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Opakovaně u soudu

Už dříve Čechmánek uvedl, že neměl důvod nikoho okrást a nikdy nepřemýšlel nad tím, že by se chtěl na někom obohatit.

Podle znalce z oboru ekonomiky převyšoval Čechmánkův majetek hodnotu jeho závazků. Veškeré dluhy, které vznikly při jeho podnikání, tedy byl podle znalce schopen uhradit.

Soudy případ zaměstnává opakovaně. Mezi lety 2018 až 2020 krajský soud Čechmánka třikrát obžaloby zprostil, nepodařilo se podle něj prokázat, že by měl v úmyslu obohatit sebe či někoho jiného.

Počtvrté ve stejné věci, stanul bývalý reprezentant v hokeji Roman Čechmánek u krajského soudu ve Zlíně.
Roman Čechmánek u soudu: měl majetek, ale neměl hotovost

Rozsudek trestního senátu vedeného Radomírem Koudelou však dvakrát zcela a naposledy částečně zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc k projednání do Zlína, kde se kauzou od konce loňského roku zabýval trestní senát Pavla Dvorského.

Podle vrchního soudu obžalovaný minimálně od března 2013 neměl volné finanční prostředky, z nichž by mohl hradit své závazky. Jeho možnost nakládání s majetkem pak podle odvolacího soudu výrazně limitovala zástavní práva u bank.