Problémy mu způsobilo jeho podnikání. Jeho záměry, plány a sny se totiž zhroutily jako domek z karet. Roman Čechmánek byl obžalován z podvodu, kdy měl v letech 2011 – 2014 připravit své dodavatele a věřitele o peníze, o kterých údajně věděl, že je nevrátí. Tím se měl podle žalobce obohatit a způsobit neuvěřitelných patnáct milionů škodu.

„Nikdy jsem ani myšlenkou nezavadil, že bych chtěl někoho okrást nebo sebe obohatit. Když jsem začal podnikat, měl jsem sto milionů v nemovitostech a penězích. Nikdy jsem nad tím, že bych se takovým způsobem obohatil, ani nepřemýšlel. V roce 2004 jsem se vrátil do Česka, nakoupil jsem nějaké nemovitosti, dle mého odhadu přesahovaly hodnotu sto milionů korun. Disponoval jsem tímto majetkem, a i když mi někdy nefungoval plynulý tok peněz, tak jsem na tom nebyl tak, že bych neměl jak zaplatit své závazky,“ komentoval v pondělí svá obvinění již podruhé Čechmánek.

Výtluky, ilustrační foto
Na zničené cestě z Pohořelic řidiči riskují. Plánují její opravu

V pondělí ale poprvé u soudu zaznělo, jak ve skutečnosti bývalý slavný sportovec nyní žije.

„Jsem ve stavu, že už je mi jedno, co kdo o mně říká,“ svěřil se.

V další části jednání již však bylo jasné proč. Na dotaz soudu, co nyní dělá, odpověděl, že pomáhá, kde se dá.

„Nemohl jsem vzít nikde angažmá jako trenér, musel jsem zůstat doma s vážně nemocným synem, bez pomoci by to nezvládl,“ vysvětlil nakonec Roman Čechmánek.

Krajský soud ve Zlíně Čechmánka loni v květnu zprostil viny. Vrchní soud v Olomouci však zrušil rozsudek zlínského senátu a případ vrátil k novému projednání.

Podle vyjádření odvolacího soudu bylo hodnocení důkazů toho prvoinstančního vadné, šablonovité a vnitřně rozporné. Vrchní soud nalézacímu vytkl, že nekriticky převzal obhajobu obžalovaného, že jeho majetek výrazně převyšoval závazky.

Senát zlínského krajského soudu měl ale nakonec v pondělí stejný názor jako poprvé, podle něj je Čechmánek nevinný. Soudce Radomír Koudela rozhodnutí zdůvodnil tím, že obžalovaný neměl úmysl obohatit sebe či někoho jiného. 

„Byl zde erudovaný znalec, ten uvedl, že majetková situace byla taková, že pan obžalovaný mohl hradit tyto závazky, byť měl v určité fázi nedostatek cash flow,“ komentoval rozhodnutí senátu soudce Radomír Koudela.

„Podal jsem si odvolání hned po vyhlášení rozsudku, to hovoří jasně. Soud nereflektoval na výtky VS OL na hodnocení důkazů,“ reagoval státní zástupce Petr Matoušek.

Čechmánek se u soudu vždy hájil tím, že za dluhy stojí jeho nesprávné podnikatelské kroky. Vymstilo se mu prý, že se rozhodl investovat v několika náročných projektech najednou.

Ať už šlo o stavbu minipivovaru ve Zlíně, nebo bytového domu v Holešově, či o přestavbu statku na hotel v Chorvatsku. Jak Čechmánek několikrát zdůraznil, zničila ho insolvence.

„Kdyby věřitelé podali žalobu k civilnímu soudu a nepožadovali ji, byl by dluh už splacen,“ uvedl mimo jiné obhájce Čechmánka Tomáš Štípek.

 Požár střechy v průmyslovém objektu Toma a.s. v Otrokovicích na Zlínsku
VIDEO: V otrokovické Tomě hořelo. Vzplála střecha i papírový odpad