Právě jemu totiž někdo dva dny před Štědrým dnem postřelil jeho dva německé ovčáky. Pět a půlletý Zidan bohužel nepřežil a teprve roční fenka Agi nyní bojuje o život. Zarážející na všem je i fakt, že podezření padá na myslivce. Případ už nyní šetří i policie.

Byli oba perfektně vycvičení

Když se minulou středu vrátil padesátiletý Radim Kutra domů, zjistil, že mu psi utekli z oplocené zahrady u rodinného domu. Pravděpodobně vyběhli ven nedovřenou brankou. Celá rodina proto po Zidanovi a Agi začala pátrat. „Byli oba perfektně vycvičení. Proto jsem myslel, že když zapískám, tak se hned objeví. To se ale nestalo. Proto jsem znejistěl a začali jsme je všichni hledat po celé obci,“ vzpomínal podnikatel. Jak Zidan, tak i Agi byli podle jeho slov perfektně vycvičení. „Poslouchali na slovo, nikdy na nikoho nezaútočili,“ podotkl Radim Kutra.

Po psech však nebylo vidu ani slechu. Až do druhého dne. „To jsme se šli podívat k lesu, kam s nimi chodíváme na procházky a na hlavní cestě jsem uviděl Agi ležet v příkopu. Měla postřelenou nohu. Za ní se táhly asi půlkilometrové stopy od toho, jak se plazila. Byla úplně vyčerpaná. Proto jsme ji hned odvezli k veterináři, kde se podrobila těžké operaci,“ vyprávěl dále Radim Kutra.

Zatímco fenka byla v péči zvěrolékaře, vydal se opět hledat Zidana. „Manželka mého syna vzala svého psa a ten šel po stopě. Nakonec jsme ho našli asi o kilometr dál, než ležela Agi, u potoka v lese. Tam se totiž stačil doplazit, aby se napil vody. Byl ještě teplý, ale bohužel už mu nebylo pomoci. Někdo mu prostřelil hruď. Oba šli prostě po cestě, kterou znají z pravidelných procházek a tam potkali svého vraha,“ podotkl majitel psů.

Podle jeho názoru to udělal některý z myslivců. „Kolem dokola byly stopy po holinkách a vyježděné koleje od terénního auta. Dokonce veterinář poznal, že ty střely pocházely z lovecké kulovnice,“ vyjmenoval muž. On ani jeho rodina doteď nechápou, jak to mohl někdo udělat. „Ani Zidan a ani Agi nikdy na lesní zvěř nereagovali. Byli naučení, že to nesmí udělat. Podle mě si prostě někdo bezdůvodně jen tak vystřelil a nechal je tam těžce zraněné. Oba dva hrozně dlouho trpěli, fenka se po několika hodinách doplazila k hlavní cestě, kde jsme ji náhodně objevili,“ konstatoval Radim Kutra.

Jak Zidan, tak i Agi byli miláčci celé rodiny. „Byli to chovní psi, perfektně vycvičení. Oba byli zlatí, hlavně Zidan. Je to pro nás hrozně bolestné a zvlášť pro naši dcerku. Té jsme se to neodvážili říct celé Vánoce,“ poznamenal opět se slzami v očích muž.

Oba psi měli pro majitele i celou jeho rodinu nevyčíslitelnou hodnotu. Podle prvotních odhadů policie více než dvě stě tisíc korun. „Jenom krmivo pro ně nás za ty roky stálo více než sto tisíc, to nepočítám veterinární péči, výstavy a potomky, které mohli oba mít. Zvlášť Zidan byl mimořádně vydařený. O peníze ale nejde. Nechápeme, jak mohl někdo takto krutým způsobem zastřelit zvířata, která nikomu nikdy nic neudělala. Ta bolest se vyčíslit skutečně nedá. Přišli jsme prostě o členy rodiny,“ dovyprávěl Radim Kutra.Roční Agi má po náročné operaci. Nyní bojuje o život. Do sedmi týdnů se rozhodne, zda nebude muset být utracena.

Pan Kutra ale nenechal nic náhodě a vše oznámil policii.„Já to tak prostě nenechám. Tohle totiž není první případ v oblasti a hodlám to dotáhnout do konce, aby byl viník potrestaný,“ podotkl muž.

Policisté na místě zajistili stopy a teď po střelci pátrají. Hrozí mu i vězení. „Vzhledem k tomu, že naše zákony nahlíží na zvíře jako na věc, podezříváme zatím neznámého pachatele z trestného činu poškozování cizí věci, za který obecně hrozí až jednoleté vězení. Bezdůvodně střílet psy nesmějí ani myslivci,“ upozornila mluvčí krajské policie Jana Bartíková