Čtyřiapadesátiletý bývalý zaměstnanec Barum Continental měl podle rozsudku loni v prosinci dát třem zaměstnancům odboru životního prostředí otrokovické radnice po pěti tisících korunách a sedmičce vína. Za to mu měli dopomoci zajistit kolaudaci čističky, která byla součástí nové výrobní haly Barumu.

Podle obžaloby měl krátce před vánočními svátky přijít Havel na odbor životního prostředí. Tam navštívil dva referenty a s přáním hezkých svátků jim měl na stole nechat tašky s vínem a obálkami. Ty mimo novoročního přání obsahovaly i pět tisíc korun.

Tu samou tašku i s finančním obnosem pak předal i vedoucímu odboru. „Přišel mimo úřední dny. Já měl zrovna jet na jednání, ale protože s Barumem komunikujeme poměrně často, pozval jsem si jej k sobě. Projekt, kvůli kterému přišel, jsem však neměl ve své kompetenci. Nicméně jsem mu slíbil, že se s ním seznámím. V tu chvíli mi ale volala referentka a sdělila mi, že u ní a jejího kolegy pan Havel nechal tašku s lahví vína a penězi,“ popisoval vedoucí odboru otrokovické radnice.

Dodal, že mezitím už obžalovaný z místnosti odešel. „Pak jsem si všiml, že i u mě na stole leží taška a obálka s penězi. Já je nepočítal, jen jsem tam zahlédl pětitisícovku. Dost mě to rozčílilo. Ihned jsem proto tašku vzal a vběhl do kanceláře referentů. I od nich jsem vzal tašky, dohonil pana Havla a vrátil mu je s tím, ať okamžitě opustí městský úřad,“ dovyprávěl zaměstnanec radnice.

O všem pak informoval jak společnost Barum, tak i své nadřízené na radnici. Ti vše oznámili policii. „Podle mě šlo o novou výrobnu, jejíž součástí byla čistička odpadních vod. A na ni potřebovala společnost schválení našeho odboru. Pan Havel však byl toho názoru, že čistička byla součástí nové výrobny jako celku, a proto mohla být výroba spuštěna bez její kolaudace. Takový názor jsme ale nesdíleli,“ vysvětlil dále vedoucí odboru.

„Nechápal jsem však důvod jeho návštěvy. Dal to lidem, kteří se stavbou vůbec neměli co dočinění,“ pokrčil ještě rameny svědek.

Podle Havla jde však od počátku o jedno velké nedorozumění. Peníze prý byly určeny jako sponzorský dar odboru. „Nikomu jsem nenaznačil, že bych něco po zaměstnancích požadoval. Co se týče darů, dal jsem jim láhev vína jako poděkování, protože jsme spolupracovali roky. A ty peníze, to byl sponzorský dar. Ten dávám i lékařům i učitelům. Nevidím na tom nic špatného,“ hájil se obžalovaný muž. „Navíc já tu čističku neměl ani na starosti,“ podotkl dále.

Společnost Barum Continental s ním však ihned po oznámení incidentu rozvázala pracovní smlouvu. „Moc jsme o tom nemluvili. On sám to nechtěl ani komentovat. Zřejmě šlo o osobní selhání,“ konstatoval bývalý nadřízený Havla.

Státní zástupce Jan Zubek navrhoval sice pro Havla pětiměsíční trest s jeden a půlletou podmínkou, soudce Dušan Beránek byl nakonec mírnější a zvolil pouze padesátitisícovou sankci.

„Obhajoba, kterou jste zvolil, byla velmi naivní. A uvěřit by jí mohlo snad jen dítě. Neexistuje, aby někdo dával sponzorské dary zaměstnancům státní správy. Korupce je bohužel v této republice velmi rozšířený zločin, a proto je třeba ji potírat pokaždé, když se na ni přijde. S ohledem však na nízkou výši částek, které byly nabízeny, jsem nakonec zvolil pouze alternativní trest,“ vysvětlil Beránek.

Rozsudek však není pravomocný. Přestože se státní zástupce vzdal práva na odvolání, lhůtu na rozmyšlenou si Havel ponechal.