Ženu zaujala začátkem března reklama na sociální síti, v níž vystupovala postava prezidenta, která lákala občany k výhodnému investování do elektrické energie. Zaregistrovala se jako zájemce a uvedla na sebe kontakt.

„Následně jí začala volat různá telefonní čísla. Jeden z hovorů přijala a muž ji v telefonu přesvědčil k instalaci aplikace AnyDesk. Ta umožňuje cizím lidem vzdálený přístup do počítače. Žena podvodníkovi poslala nejprve necelých pět tisíc jako investici. Nato si nainstalovala další aplikaci a zřídila zahraniční účet pro investování,“ popsala mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Firma přišla o milion a půl, nechala se napálit na internetu

Podvedená sledovala na zahraničním účtu růst svých financí což ji utvrdilo v bezpečném investování. Muž ji přesvědčil, ať si vezme půjčku ve výši půl milionu korun, kterou během týdne zhodnotí a peníze hned vybere. „To udělala a ještě poslala ze svého dalšího účtu téměř tři sta tisíc korun,“ pokračovala Kozumplíková.

Podvody na internetu. Ilustrační foto.
Prodej kávovaru přišel ženu draho. Podvodnice ji obrala o čtyři sta tisíc

Peníze stále nepřicházely, i když se ji podvodník snažil přesvědčit, že jsou na cestě. Žena mu už ale nevěřila a obrátila se na policii.

Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí pachateli v případě jeho vypátrání až osmiletý trest odnětí svobody.