Právě to jsou situace, ke kterým jsou den co den voláni strážníci a policisté v celém Zlínském kraji. Lapkové ale s oblibou nenechávají bez povšimnutí ani jídlo a cigarety.

Hned několik podobných krádeží řešili o uplynulém víkendu například policisté na Vsetínsku. „Nejčastěji se krade v meziříčském Kauflandu. Jen o víkendu jsme tam teď měli tři případy,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Podle ní nepoctivci nejčastěji berou drobné věci, položky do deseti korun. „Co se týče alkoholu, hodně brávají ochucené vodky Puškin a Jelzin, občas i nějakou voňavku,“ prozradila Brousilová. Krádeží v obchodech evidují na Valašsku zhruba deset měsíčně.

Někteří výtečníci se ani příjezdem strážníků či policistů odradit nenechají a bezostyšně se za lupem do obchodů vydávají opakovaně: v takovém případě se už ale dopouštějí trestného činu krádeže. Jednadvacet takových zlodějíčků už od začátku loňského roku řešili na Kroměřížsku. „Obchod, který by byl vysloveně proslulý krádežemi, tady nemáme, zboží se ztrácí ve všech. Nejvíce alkohol, cigarety a jídlo. K drobnějším případům vyrážejí hlavně strážníci,“ podotkla kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.

Deset až patnáct krádeží měsíčně řeší muži zákona na Uherskohradišťsku. „Zloději nejčastěji berou rum, tak za sto padesát korun. Schovají ho do bundy, batohu, kamkoli se láhev vejde,“ upozornila tamní policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Ani za Slovácko nedokáže definovat, který obchod si lapkové vybírají za cíl nejčastěji. „Krade se všech stejně,“ míní policejní mluvčí Zámečníková.

Lapkové samozřejmě nejsou ničím neobvyklým ani na Zlínsku. Podle tamní policejní mluvčí Jany Bartíkové se jedná spíše o přestupky, větší krádeže evidují několikrát do týdne. „Dopouští se jich nejvíce lidé ze sociálně slabších vrstev. Alkohol berou hlavně bezdomovci, ti ostatní pak věci, které by mohli zpeněžit,“ konstatovala Bartíková.

Samotné obchodní řetězce se proti zlodějům snaží podnikat nejrůznější preventivní opatření, jako je například výdej alkoholu až za pokladnou.

Pracovníci se dokonce setkávají i s poněkud úsměvnou vynalézavostí zlodějů. „Zaznamenali jsme případ, kdy se zákazník snažil přelít alkohol do své vlastní nádoby připevněné pod bundou,“ vylíčil v pondělí jednu takovou událost Lukáš Hora z oddělení komunikace supermarketů Ahold.